Ruszył program otwartych kursów uniwersyteckich MOOC, któremu wsparcia udzieliła Komisja Europejska. W ramach uniwersytetu otwartego uczestnicy będą mogli uczestniczyć w około 40 bezpłatnych kursach online, prowadzonych w 12 językach. Nie wychodząc z domu będzie można teraz poszerzać swoją wiedzę m.in. matematyki, ekonomii, historii, nawet nauczyć się zasad pisania... powieści.
Dzięki wspólnym wysiłkom partnerów z 11 państw oraz wsparciu Komisji Europejskiej zainaugurowano pierwszą ogólnoeuropejską inicjatywę dotycząca masowych otwartych kursów online (ang. massive open online courses – „MOOC"). MOOC to internetowe kursy uniwersyteckie, które umożliwiają dostęp do oferty edukacyjnej wysokiej jakości bez konieczności wychodzenia z domu. W ramach inicjatywy dostępnych będzie około 40 bezpłatnych kursów w różnorodnych dziedzinach, prowadzonych w 12 językach. Inicjatywa ta, której przewodzi Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów Nauczających na Odległość (EADTU), skupia głównie otwarte uniwersytety. Partnerzy pochodzą z następujących państw: Francja, Włochy, Litwa, Holandia, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Wielka Brytania, Rosja, Turcja oraz Izrael. Szczegółowe informacje na temat samej inicjatywy oraz oferowanych kursów dostępne są na portalu http://www.openuped.eu/.
Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, powiedziała: - To wspaniałe osiągnięcie. Mam nadzieję, że dzięki niemu dziesiątki tysięcy osób uzyskają dostęp do edukacji, a nasze szkoły wyższe i uniwersytety zaczną stosować bardziej innowacyjne i elastyczne metody nauczania. Ruch związany z MOOC już stał się popularny, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ale zainaugurowanie inicjatywy na skalę ogólnoeuropejską zwiększy jej rangę. Odzwierciedla ona europejskie wartości, takie jak sprawiedliwość, wysoka jakość i różnorodność, a zaangażowani partnerzy są gwarancją jakości nauczania. Uważamy tę inicjatywę za ważną część strategii na rzecz otwartej edukacji, którą Komisja zainicjuje tego lata.
Przewodniczący inicjatywie prof. Fred Mulder, szef grupy zadaniowej EADTU ds. otwartej edukacji oraz kierownik Katedry Otwartych Zasobów Edukacyjnych UNESCO, dodał: - Mamy w Europie wiele do zaoferowania, w pełni wykorzystując rewolucyjne możliwości, jakie dają MOOC, jednak naszym nadrzędnym celem powinna być otwarta edukacja. W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa chcemy zwiększyć dostęp do szkolnictwa wyższego zorientowanego na osoby uczące się. Europejska inicjatywa dotycząca MOOC zapewni wysoką jakość, materiały do samodzielnej nauki oraz połączy uczenie się nieformalne i kształcenie formalne. Przykładowo za ukończenie niektórych kursów będzie można uzyskać formalne punkty prowadzące ewentualnie do uzyskania dyplomu. Wielojęzyczność i wielokulturowość uważamy natomiast za ogromny atut inicjatywy – powiedział prof. Mulder, który pełnił funkcję rektora Open Universiteit w Holandii w latach 2000–2010.
Przewodniczący EADTU Will Swann stwierdził: Od dziesiątków lat otwarte uniwersytety w Europie i ich partnerzy oferują wszystkim chętnym najwyższą jakość nauczania i uczenia się. Ogólnoeuropejska inicjatywa dotycząca MOOC jest wyrazem naszej wspólnej pasji do dalszych innowacji. Planujemy rozszerzanie oferty w miarę wprowadzania nowych kursów przez naszych partnerów i z radością przyjmiemy do naszego grona nowych partnerów z całego świata, którzy podzielają naszą wizję i działania na rzecz edukacji elastycznej i nastawionej na potrzeby jej uczestników.
Oferta kursów
Zajęcia dydaktyczne obejmują rozmaite dziedziny, począwszy od matematyki i ekonomii, poprzez e-umiejętności i handel elektroniczny, zmiany klimatu i dziedzictwo kulturowe, społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw i historię współczesną Bliskiego Wschodu, aż po naukę języków obcych i powieściopisarstwo. Każdy z partnerów oferuje zajęcia za pośrednictwem swojej platformy edukacyjnej, co najmniej w swoim własnym języku. Na razie zajęcia odbywać się będą w 11 językach partnerów i w języku arabskim.
Uczestnicy mogą odbyć je zarówno w wyznaczonym czasie, jak i w dogodnym dla siebie momencie i tempie. Czas trwania kursów wynosi zazwyczaj od 20 do 200 godzin nauki. Ukończenie każdego kursu może zostać oficjalnie uznane w formie świadectwa ukończenia, tzw. „badge" lub zaświadczenia o liczbie zdobytych punktów prowadzących ewentualnie do uzyskania dyplomu. W tym drugim przypadku za zaświadczenie takie studenci muszą uiścić opłatę w wysokości od 25 do 400 euro, w zależności od rozmiarów kursu (liczby godzin nauki) oraz placówki edukacyjnej.
Źródło: ec.europe.eu