Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Budowanie potencjału kulturowego – digitalizacja i udostępnianie dziedzictwa kulturowego

Budowanie potencjału kulturowego – digitalizacja i udostępnianie dziedzictwa kulturowego fotolia.pl

- Rozmawiamy o tym, jak sprawić, by cenne zasoby w obszarze kultury mogły być jak najłatwiej dostępne dla wszystkich, bez ograniczeń i dodatkowych utrudnień, a z szacunkiem do twórców i ich wysiłku - powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, otwierając drugi dzień konferencji eksperckiej, która odbywała się w Warszawie 13 i 14 lutego br. Konferencja została zorganizowana w ramach polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej 2012/2013.

- To bardzo istotne, że procesy digitalizacyjne wzbudzają zainteresowanie nie tylko Brukseli, ale także tych państw, w których te procesy wchodzą w fazę zasadniczą (…). To skromne kino jest symbolicznym miejscem spotkania, w którym jeszcze dwadzieścia pięć lat temu cenzurowano filmy, decydując, czy mogą znaleźć się w dystrybucji. Dziś w tym samym miejscu rozmawiamy o tym, jak sprawić, by cenne zasoby w obszarze kultury mogły być jak najłatwiej dostępne dla wszystkich, bez ograniczeń i dodatkowych utrudnień, a z szacunkiem do twórców i ich wysiłku – mówił minister Bogdan Zdrojewski w warszawskim kinie Kultura.

W konferencji organizowanej przez MKiDN i Narodowy Instytut Audiowizualny uczestniczyli m.in.: Podsekretarz Stanu w MKiDN, Monika Smoleń, przedstawiciele ministerstw kultury państw Grupy Wyszehradzkiej, Centrów Kompetencji ds. digitalizacji oraz instytucji edukacyjnych i kulturalnych.

Wydarzenie stanowiło okazję do wymiany poglądów na temat wyzwań i korzyści płynących z digitalizacji, dokonania przeglądu modeli instytucji realizujących zadania w tym zakresie, a także zaprezentowania najciekawszych projektów.

W programie konferencji znalazły się: panel „Modele instytucji, zarządzania i projektów realizujących zadania w zakresie digitalizacji w krajach V4 - podejście strategiczne”, panel „Wyzwania i korzyści digitalizacji – wymiana doświadczeń i dobrych praktyk”, a także wydarzenia dodatkowe, m.in. pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z 1918 roku, wizytę w pracowni digitalizacyjnej 3D w Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz koncert galowy słowackich śpiewaków operowych na Zamku Królewskim.

Źródło: www.mkidn.gov.pl

Czw., 14 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: