Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Marihuana coraz częściej używana

Marihuana coraz częściej używana fotolia.pl

Przedstawiona przez Ministerstwo Zdrowia informacja o realizacji działań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2011 roku (tak – w 2013 roku analizowany jest rok 2011) pokazuje niepokojącą tendencję – znacząco wzrasta liczba osób używających marihuany. O ile w 2006 roku do używania przetworów konopi kiedykolwiek w życiu przyznało się 9,1% ankietowanych, to w 2010 roku odsetek ten wzrósł aż do 17,6%.

W 2006 roku zaledwie 2,7% ankietowanych deklarowało używanie marihuany w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed badaniem, natomiast w 2010 roku odsetek ten sięgnął już 9,6%. Szczególnie niepokojąco wygląda sytuacja wśród młodzieży. Do używania przetworów konopi przyznało się bowiem 24,3% uczniów młodszych i 37,3% uczniów starszych.

Wzrosty – ale już w znacznie mniejszej liczbowo skali – odnotowano również w odniesieniu do innych narkotyków. Przykładowo na przestrzeni czterech lat liczba osób używających kiedykolwiek w życiu amfetaminy wrosła z 2,7% do 4%, zaś ecstasy – z 1,2% do 3,4%.

Wśród młodzieży bardzo popularne jest używanie „dopalaczy" – kiedykolwiek w życiu używało ich 10,5% uczniów na poziomie III klasy gimnazjum i 15,8% uczniów na poziomie II klasy szkół ponadgimnazjalnych. Warto zwrócić tu uwagę na fakt, że występuje tu znaczące zróżnicowanie ze względu na płeć – wśród uczniów starszych do używania dopalaczy przyznało się 21,5% uczniów i 9,9% uczennic.

W istniejącej sytuacji szczególnie ważne jest podejmowanie działań ukierunkowanych na przeciwdziałanie narkomanii. Jak wynika z przedłożonej informacji w roku 2011 KPPN był realizowany w pełnym zaplanowanym zakresie. Konieczne jest jednak zintensyfikowanie działań i ich lepsze ukierunkowanie. Wyraźnie jest to widoczne na poziomie samorządów gminnych. Spośród 2274 gmin, które przesłały sprawozdanie z realizacji KPPN 2011, blisko 80% realizowało działania z zakresu profilaktyki narkotyków i narkomanii. Przeważająca większość gmin wdrażała jednak programy profilaktyki uniwersalnej; programy profilaktyki selektywnej realizowało jedynie 14% gmin, które przekazały sprawozdanie. Warto dodać, że często działania były podejmowane w oparciu o intuicję. Działania w zakresie badań i monitoringu podejmowało bowiem zaledwie 11% gmin, które złożyły sprawozdanie. Zaledwie 140 gmin przeprowadzało monitorowanie epidemiologiczne problemu narkotyków i narkomanii. Występuje przy tym znaczące zróżnicowanie przestrzenne – działania monitorujące prowadzi 11,9% gmin z województwa kujawsko-pomorskiego i zaledwie 1,0% - z zachodniopomorskiego.

Informacja o realizacji działań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2011 roku będzie rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Śr., 30 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski