Rada Miejska Strzelina postanowiła zmienić uchwałę w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli. Zdecydowała, że dodatek będzie wypłacany w całości tylko wtedy, jeżeli nauczyciel realizuje w warunkach uciążliwych cały obowiązujący go wymiar zajęć (pełny etat). Natomiast nauczycielowi, który realizuje w warunkach uciążliwych tylko część obowiązującego wymiaru zajęć lub jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć, dodatek będzie wypłacany proporcjonalnie do liczby godzin przepracowanych w tych warunkach, czytamy w portalu samorząd.pap.pl
Wojewoda dolnośląski uznał, że taki zapis narusza w sposób istotny Kartę Nauczyciela (art. 30 ust. 6 pkt 1 w zw. z art. 91c ust. 1). Według organu nadzoru, zgodnie z przytoczonymi przepisami prawa, regulamin wynagradzania określa wysokość stawek dodatków oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków. Tym samym organ prowadzący nie może w ramach regulaminu wynagradzania normować warunków wypłacania nauczycielom tych dodatków.
„Rada Miejska Strzelina w kwestionowanym przez organ nadzoru fragmencie uchwały, ustaliła nie tylko sposób wypłacania dodatku za warunki pracy, ale również uzależniła jego wysokość od liczby godzin przepracowanych w tych warunkach" – podniósł wojewoda.
Jednocześnie, zgodnie z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Z treści art. 80 Kodeksu pracy wynika, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, zaś za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia wtedy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.
Według wojewody rozwiązanie zawarte w cytowanym fragmencie uchwały rady miejskiej w indywidualnym przypadku może doprowadzić do pozbawienia dodatku za warunki pracy, pomimo zachowania powyższych uprawnień w oparciu o przepisy prawa pracy, a tym samym stworzyć rozwiązanie mniej korzystne dla nauczycieli.
Przykładem takiego niekorzystnego rozwiązania jest sytuacja urlopu wypoczynkowego nauczyciela. Nieobecność spowodowana urlopem wypoczynkowym nauczyciela jest bez wątpienia nieobecnością usprawiedliwioną, a zatem stosowałoby się regułę wprowadzoną przez radnych Strzelina. Tymczasem zgodnie z art. 67 ust. 1 Karty Nauczyciela za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.
Podobna sytuacja zachodzi w przypadku urlopu szkoleniowego oraz płatnego zwolnienia od pracy w związku z dalszym kształceniem się. Z sytuacją taką mamy do czynienia również w przypadku zwolnienia nauczyciela od pracy zawodowej do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy.
źródło: samorzad.pap.pl