Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska wycofała zastrzeżenia do Konwencji Praw Dziecka

Polska wycofała zastrzeżenia do Konwencji Praw Dziecka fotolia.pl

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawy o zmianie zakresu obowiązywania Konwencji o prawach dziecka oraz Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikty zbrojne.

Konwencja o prawach dziecka weszła w życie w stosunku do Polski 7 lipca 1991 r. Składając dokument ratyfikacji Polska zgłosiła zastrzeżenia do art. 7 i 38 Konwencji. Zastrzeżenie do art. 7 dotyczyło możliwości ograniczenia prawa dziecka adoptowanego do poznania rodziców naturalnych. Obecnie obowiązujące przepisy, jak również rosnący stan świadomości społeczeństwa na temat praw zawartych w Konwencji, umożliwiają adoptowanemu dziecku dostęp do takiej wiedzy.

Zastrzeżenie do art. 38 dotyczyło wieku powoływania do służby wojskowej. W trakcie składania tej deklaracji polskie prawo dopuszczało powoływanie do ochotniczej służby wojskowej osób, które ukończyły 17 lat, a więc w rozumieniu Konwencji - dzieci. Obecnie prawo zezwala na odbywanie służby wojskowej, zarówno obowiązkowej jak i ochotniczej, wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Protokół fakultatywny do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikty zbrojne wszedł w życie w stosunku do Polski 7 maja 2005 r. Nowa deklaracja do Protokołu wskazuje, że została podniesiona dolna granica wieku ochotniczego wstępowania do Sił Zbrojnych RP z 17 do 18 lat.

Ustawy wejdą w życie w ciągu 14 dni od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

źródło: men.gov.pl

Niedz., 25 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun