Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kraków i poeci - międzynarodowa nagroda im. Wisławy Szymborskiej ogłoszona

Kraków i poeci - międzynarodowa nagroda im. Wisławy Szymborskiej ogłoszona fotolia.pl

Rokrocznie, od września przyszłego roku, będzie przyznawana Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Wisławy Szymborskiej za książkę poetycką, wydana w języku polskim. Zasady jej przyznawania ogłoszono podczas międzynarodowej konferencji literackiej w Krakowie - Kreatywne Miasta i Regiony: Wyzwania dla współpracy Miast Literatury.

Zgodnie z wolą Wisławy Szymborskiej nagroda jej imienia będzie związana z Krakowem, gdzie odbywać się będą coroczne gale. Do nagrody zgłoszone mogą być - wydane w roku poprzednim, oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski - tomy poetyckie, a zgłaszać je mogą wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o literackim charakterze, członkowie kapituły oraz inne osoby. W jury konkursu zasiądą: Anders Bodegard, Clare Cavanagh, Maria Delaperrière, Luigi Marinelli, Abel Murcia Soriano, Adam Pomorski, Renate Schmidgall i Marian Stala. Laureatkę lub laureata pierwszej edycji konkursu poznamy we wrześniu 2013 roku. Fundatorem nagrody i organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Zgłoszenia należy przysyłać na adres Fundacji do 31 stycznia. W pierwszym etapie Kapituła wskaże 5 nominacji, które ogłaszane zostaną w maju. W drugim etapie Kapituła wyłoni zwycięską książkę laureata spośród nominowanych. Nagrodą będzie statuetka oraz ok. 200 tys. zł. Jeśli laureatem będzie autor obcojęzyczny to nagrodę w wysokości 50 tys. zł otrzyma także tłumacz zwycięskiego tomu.

- Kraków to bez wątpienia miasto literatury. Jego literackość polega nie tylko na tym, że tu mieszka i tworzy wielu pisarzy, ale jest tu niezwykle rozwinięty rynek wydawniczy oraz jeden z najstarszych w Europie ośrodków akademickich kształcący m.in. w kierunkach humanistycznych - mówiła podczas otwarcia konferencji Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. Od lat pokazujemy, jak ważna dla Krakowa jest literatura, czego dowodem były m.in. organizacja Spotkania Poetów z udziałem dwójki Noblistów – Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2000 roku, organizacja takich festiwali jak Festiwal Conrada czy Festiwal Miłosza, a także przystąpienie do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców (ICORN) i wreszcie starania o uzyskanie tytułu Miasta Literatury UNESCO.

Odbywająca się w Krakowie w dniach 26 i 27 października konferencja Kreatywne Miasta i Regiony: Wyzwania dla współpracy Miast Literatury to spotkanie przedstawicieli najważniejszych europejskich ośrodków literackich noszących miano Miast i Regionów Literatury UNESCO oraz miast ubiegających się o ten tytuł. Obecni są tu także dyrektorzy programowi najważniejszych festiwali literackich na świecie zrzeszonych w stowarzyszeniu Word Alliance. Konferencja jest częścią dwuletniego programu Reading Małopolska (Czytanie Małopolski) wspieranego przez Unię Europejską ze środków Małopolskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2007 – 13. W jego ramach Małopolska i jej stolica - Kraków komunikują swoje dziedzictwo literackie, a także chcą stworzyć warunki do aktywnego uczestnictwa w międzynarodowej sieci miast kreatywnych w dziedzinie literatury. Patronat nad konferencją sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Komitet ds. UNESCO, Polski PEN Club, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Krakowa oraz Instytut Książki.

Źródło: Internet

Wt., 30 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: