Rada gminy nie może wprowadzić do regulaminu udzielania stypendiów socjalnych dla uczniów wymogu przedkładania faktur jako dowodów poniesionych wydatków.
Rada Gminy Chojnów podjęła uchwałę w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy. Stwierdzono w niej, że stypendium szkolne może być udzielane w formie częściowej lub całkowitej refundacji kosztów poniesionych przez wnioskodawcę „na podstawie przedłożonych oryginałów imiennych faktur, rachunków i innych dokumentów księgowych o równoważnej wartości dowodowej potwierdzających poniesienie wydatków wraz z dowodami zapłaty".
Zdaniem wojewody dolnośląskiego stanowiło to naruszenie ustawy o systemie oświaty, bowiem taki regulamin „nie powinien w żaden sposób blokować stworzonych przez ustawodawcę możliwości ubiegania się o pomoc".
„Rada Gminy Chojnów bez wyraźnej podstawy prawnej wprowadziła ograniczenia dowodowe w zakresie wykazania przez podmiot ubiegający się o stypendium swojej trudnej sytuacji materialnej" - stwierdził organ nadzoru. „Stwierdzenie takie będzie powodować, że możliwości ubiegania się o stypendium będą pozbawione osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, które będą w stanie wykazać, że poniosły podlegające refundacji koszty, lecz nie będą dysponować oryginałami wskazanych dokumentów wraz z dowodami zapłaty" - czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym.
Wojewoda podkreślił, że w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym wydaje się decyzje administracyjne, tym samym regulacja zaproponowana przez chojnowskich radnych stanowiła również naruszenie art. 75 § 1 k.p.a. Zgodnie z wyrokiem NSA sprzed kilku lat „ustalenie bez wyraźnej podstawy ustawowej, że pewne fakty mogą być udowodnione jedynie za pomocą ściśle określonych dowodów, jest sprzeczne z art. 75 k.p.a.".
Wreszcie organ nadzoru zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 90m ust. 1 ustawy o systemie oświaty świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) i od jego oceny zależy, czy dany dowód potwierdza istnienie faktów stanowiących podstawę do przyznania stypendium, czy też nie. Dlatego też rada gminy poprzez wprowadzenie ograniczenia w zakresie środków dowodowych nie tylko naruszyła przyznane jej upoważnienie ustawowe, ale również wkroczyła w kompetencje ustawowe organu wykonawczego.
źródło: samorzad.pap.pl