Podczas ostatniego posiedzenia KWRziST minister edukacji Krystyna Szumilas przedstawiła założenia zmiany ustawy o systemie oświaty: w przyszłorocznym budżecie 320 mln przeznaczone jest na wsparcie edukacji przedszkolnej. W następnych latach dotacje te mają być na trwałe wpisane do systemu (bo będą wpisane do ustawy o systemie oświaty). Mają też co roku rosnąć tak, by w roku 2016 wynosić już 1433 zł na jedno dziecko. Dzięki temu rozwiązaniu każdy trzylatek ma mieć zapewnione miejsce w przedszkolu, a opłaty rodziców za godzinę pobytu dziecka mają nie przekroczyć złotówki (chodzi o pobyt powyżej pięciu godzin dziennie, który jest bezpłatny).
System dotacji ma zrekompensować samorządom konieczność obniżania opłat dla rodziców, a jednocześnie ułatwić rozwój sieci przedszkoli.
Współprzewodniczący Komisji, Michał Boni i Mariusz Poznański (przewodniczący Związku Gmin Wiejskich), zgodzili się, że nie ma sprzeciwu wobec systemu wspierania przez państwo systemu opieki przedszkolnej. – Będziemy się spierali o rozwiązania szczegółowe – podkreślił min. Boni. Zespół ds. edukacji sprawdzi m.in. we współpracy z MEN wyliczenia – czy ogólne szacunki ministerialne przystają do kalkulacji przedszkolnych zrobionych przez poszczególne samorządy.
Członkowie Komisji dowiedzieli się też, jak postępują prace po kongresie oświatowym 25 i 26 września. – Dalej prowadzimy rozmowy o Karcie Nauczyciela – mówił wiceszef MEN Maciej Jakubowski. – Nie wszystkie propozycje samorządowców udaje nam się zrealizować, ale trzymamy się ducha tych propozycji. Czeka nas dyskusja o awansie zawodowym nauczycieli.
Na wniosek ministra M. Boniego Komisja będzie regularnie informowana o postępie prac. – Strona rządowa ma przecież innego ważnego partnera w tej sprawie, związki zawodowe. Musimy wspólnie pracować nad argumentami w rozmowie.
Źródło: MAC