Uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie, którzy wykazali się pozytywnym stosunkiem do nauki, dobrym zachowaniem oraz chęcią podnoszenia kwalifikacji zawodowych mieli szansę na staże w całej Europie.
Najlepsi uczniowie kierunku Technik Obsługi Turystycznej po raz pierwszy mieli możliwość odbycia kilkumiesięcznych staży zagranicznych w takich krajach jak: Francja, Niemcy, Hiszpania, Austria.
Z oferty zagranicznych staży w okresie od maja do września, skorzystało łącznie 15 uczniów: aż 5 stażystów przebywało w Hiszpanii (Costa Del Maresme – Barcelona), 5 – we Francji (2 pod Paryżem i 3 na Korsyce), 2 – w Niemczech (na Rugii), 3 – w Austrii. Uczniowie pracowali w hotelach oraz restauracjach hotelowych na stanowiskach: room-service, obsługa hotelowa, kelner, barman, czy pomoc kuchenna.
Wszystkie koszty dojazdu i powrotu oraz zakwaterowanie i wyżywienie podczas stażu pokrywał zagraniczny pracodawca. Dodatkowo stażyści za swoją pracę otrzymali wynagrodzenie w euro. Pobyt na stażu obejmował okres wakacyjny i był uzupełnieniem programowych praktyk odbytych w ciągu roku szkolnego.
Na tym nie koniec. Zespół Szkół w Chocianowie złożył projekt autorstwa p. M. Tarasiuk o nazwie „Zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez praktykę zagraniczną" na wyjazd uczniów technikum mechatronicznego na staż zagraniczny w ramach programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie". Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przeprowadziła weryfikację i wysoko oceniła projekt, który dzięki tej ocenie wygrał w konkursie projektów wymian i staży w roku 2012 tzn. został zatwierdzony do realizacji przez Narodową Agencję Programu „Uczenie się przez całe życie" - Leonardo da Vinci. Kwota dofinansowania projektu wynosi 65 216,00 Euro.
Projekt zostanie zrealizowany dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Europa-Haus w Lipsku. Główny cel projektu to przeszkolenie trzydziestoosobowej grupy uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie. W miesięcznym stażu programu Leonardo da Vinci wezmą udział najlepsi uczniowie klas III i IV Technikum Mechatronicznego. Praktyka stażowa będzie odbywała się w warsztatach oraz serwisach naprawczych przy zakładach i salonach samochodowych w Lipsku, głównie Volkswagen Automobile oraz Scholza i Richtera dzięki kontaktom OPS Netzwerk GmbH, a będzie obejmować zakres szeroko pojętej mechatroniki. Uczestnicy wezmą udział także w warsztatach na terenie zakładów samochodowych BMW i Porsche, gdzie zapoznają się z procesem produkcyjno-technologicznym.
Udział w stażu pozwoli im wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności zawodowe w zakresie napraw i usuwania usterek w dobie nowoczesnych technologii stosowanych głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Poznają też techniki utylizacji złomowanych samochodów oraz recyklingu głównych podzespołów. Jest to szczególnie ważne w momencie ukończenia szkoły i perspektywie pomyślnego przystąpienia do Zewnętrznego Egzaminu Zawodowego oraz w przypadku poszukiwania pracy. Dodatkowo tak bogate doświadczenie zawodowe stwarza możliwość podjęcia działalności usługowej w dziedzinie napraw i serwisowania niezwykle skomplikowanych i nowoczesnych urządzeń, będących podstawowym wyposażeniem samochodu. Jest także gwarancją zdobycia pracy w wielu nowoczesnych zakładach przemysłowych.
Dni wolne od pracy sobota, niedziela zostaną wypełnione spotkaniami z władzami miasta, z młodzieżą niemiecką, zwiedzaniem zabytków miasta np. Pomnika Bitwy Narodów, Muzeum Najnowszej Historii Niemiec itp., zapoznaniem się z tradycjami i historią Saksonii. Zaplanowana jest też wycieczka do Drezna i do Drukarni Lipskiej oraz warsztaty na terenie Targów Lipskich.
Staż zakończy się wydaniem imiennego Certyfikatu oraz dokumentu Europass-Mobilność potwierdzającego nabyte umiejętności zawodowe.
Młodzież wyjedzie do Lipska w na przełomie stycznia i lutego 2013.
źródło: inf. własna, samorzad.pap.pl