Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Biblioteki XXI wieku w gminie Europa

Biblioteki XXI wieku w gminie Europa fotolia.pl

Jak powinny wyglądać biblioteki XXI wieku? Czy potrzebne są nam biblioteki niecyfrowe? – to tematy przewodnie XV Zjazdu Centrów Dokumentacji Europejskiej w Polsce, który odbył się we Wrocławiu. Dyskusja objęła również tworzenie i korzystanie ze wspólnych zasobów cyfrowych i mediów społecznościowych. Uczestnicy zjazdu zwiedzili również nowoczesną Bibliotekę Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W dniach 13-14 września 2012 r. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zorganizowały XV Zjazd Sieci Centrów Dokumentacji Europejskiej (CDE). Program rozpoczął się od wizyty w Domu Europy, gdzie mieści się Regionalne Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Punkt Informacyjny Unii Europejskiej. Uczestników zjazdu powitała Natalia Szczucka, Dyrektor Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

Następnie Dagna Lewandowska zapoznała uczestników z licznymi wydarzeniami organizowanymi przez Regionalne Przedstawicielstwo. - Każdy wrocławianin znajdzie coś dla siebie w ramach cyklu wykładów otwartych „Z widokiem na Europę". Na najbliższym wykładzie 24 września gościć będziemy prof. dra hab. Jana Miodka, który opowie o wpływie rozszerzenia UE na współczesną polszczyznę –mówiła.

Najnowsze wieści z Brukseli, czyli „Orędzie o stanie Unii Europejskiej" Przewodniczacego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso, przekazała uczestnikom Dyrektor Natalia Szczucka: - Nie popadajmy w obojętność czy pesymizm wobec wspólnej Europy. Historia integracji europejskiej pokazuje, że UE z kryzysów wychodziła silniejsza – podkreślała. Ważną rolę w budowaniu zaufania do Unii Europejskiej odgrywa edukacja europejska, w szczególności wśród młodego pokolenia. Dzięki działalności Punktu Informacyjnego UE we Wrocławiu udało się już przeszkolić 3000 uczniów w ramach „lekcji europejskich".

Wizyta Gariego Kasparowa, przystanek tramwajowy „Dom Europy", konferencje prasowe i spotkania z posłami do PE - te i inne inicjatywy Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu przedstawiła Agnieszka Średniawa.

Druga część zjazdu odbyła się na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Uczestników powitały prof. dr hab. inż. Maria Wanda Kopertyńska, Prorektor ds. Nauki oraz Dyrektor Biblioteki Głównej Barbara Żmigrodzka. Prorektor Kopertyńska podkreśliła, że na uczelni rośnie odsetek studentów zagranicznych, także z krajów pozaeuropejskich, takich jak Chiny czy Wietnam.

Uczestnicy zjazdu mieli okazję podziwiać nowoczesny gmach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, odpowiadający wysokim standardom przyjazności dla czytelnika. Budynek posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych, kącik zabaw dla dzieci, a nawet pokój dla ciężarnych kobiet.

Kierownik CDE Jędrzej Leśniewski oprowadził grupę także po Centrum Dokumentacji Europejskiej, zwanym „Czytelnią Europejską".

Jak znaleźć wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży dla Hiszpanii? Jakie były ceny wynajmu mieszkań w Polsce w latach 2005-2011? Gdzie na stronach Komisji Europejskiej znaleźć badania opinii publicznej, np. Eurobarometer? Wychodząc naprzeciw tym i innym oczekiwaniom czytelników, w trakcie zjazdu odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z bazy danych statystycznych Eurostat, dostępnej pod linkiem: http://www.ec.europa.eu/eurostat.

W kolejnej części zjazdu, w nawiązaniu do „Orędzia o stanie UE" przewodniczącego Barroso, dr Adam Kamiński sprowokował słuchaczy do dyskusji nad federalizacją Europy, lansując koncepcję „Gminy Europy" czyli - jak wyjaśnił - Europy regionów, Europy miast, Europy obywateli. Kamiński podkreślił potrzebę przeciwdziałania tendencjom renacjonalizacyjnym i antysolidarnościowym w Unii Europejskiej.

Na zakończenie zjazdu uczestnicy rozmawiali o kierunkach rozwoju sieci Centrów Dokumentacji Europejskiej. Kinga Schlesinger z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce podkreśliła, że Komisja Europejska coraz częściej sięga po media społecznościowe w komunikacji z obywatelami. Dyrektor Wiktor Poźniak z Biblioteki Kolegium Europejskiego w Natolinie przedstawił działania grup paneuropejskich funkcjonujących w ramach sieci CDE, jak np. projekt European Sources Online (ESO) – repozytorium wiedzy europeistycznej. Uzgodniono, że: w 2013 r. zjazdy CDE odbędą się w Sopocie i w Warszawie, zostanie wydana nowa wersja „Informatora o Sieci CDE w Polsce", powstanie Internetowe Forum CDE w Polsce.

Źródło: ec.europa.eu

Pt., 21 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka