Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa jakość kształcenia zawodowego. Dobra praktyka

Nowa jakość kształcenia zawodowego. Dobra praktyka fotolia.pl

Już ponad 2 tysiące uczniów skorzystało ze wsparcia w ramach pilotażowego projektu „Nowa jakość kształcenia zawodowego w województwie kujawsko-pomorskim", którego liderem jest jednostka organizacyjna samorządu województwa - Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. Jednym z rezultatów projektu jest stworzenie bazy danych pracodawców, w której figuruje już 95 przedsiębiorców różnych branż.

W przedsięwzięciu o wartości ponad 7 mln zł bierze udział 20 szkół ponadgimnazjalnych z Aleksandrowa Kujawskiego, Bydgoszczy, Gronowa, Inowrocławia, Nakła, Sępólna Krajeńskiego, Strzelna, Świecia, Tucholi, Wąbrzeźna, Więcborka i Włocławka kształcących młodzież w 4 branżach: budowlanej, handlowej, hotelarskiej i mechanicznej. Lista szkół tutaj.

- Głównym celem projektu jest podniesienie jakości usług edukacyjnych i ich silniejsze powiązanie z potrzebami regionalnej gospodarki – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W roku szkolnym 2011/2012 beneficjenci korzystali z różnorodnych i ciekawych form wsparcia takich jak specjalistyczne zajęcia zawodowe, zajęcia z języka obcego zawodowego czy praktycznej nauki zawodu w Centrach Kształcenia Praktycznego. Uczniowie uczestniczyli też w zajęciach w szkolnych firmach symulacyjnych. Z tego rodzaju wsparcia skorzystało ponad 170 osób.

Młodzież prowadziła również wirtualną firmę właściwą dla kierunku kształcenia. W tym celu szkoły zostały wyposażone w oprogramowanie niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. W czerwcu zakończył się nabór uczestników do wojewódzkiego konkursu szkolnych firm symulacyjnych, który zostanie rozstrzygnięty w marcu 2013 roku.

Odbyły się też dwie zagraniczne wizyty studyjne, w których wzięło udział 57 uczestników projektu. W ciągu 5 dni pobytu w Papenburgu młodzież zapoznała się ze specyfiką kształcenia zawodowego w Niemczech oraz praktykowała w firmach.

W remach realizacji projektu opracowano model współpracy szkół zawodowych z przedsiębiorcami, który będzie upowszechniony w formie poradnika dla szkół, pracodawców i samorządów. Powstaje wojewódzka baza danych pracodawców aktualizowana i publikowana na stronie internetowej projektu www.projektzawodowycen.pl w zakładce: Firmy w projekcie. W tej chwili w bazie znajduje się 95 przedsiębiorstw. W szkolnych zespołach nauczycieli pod okiem ekspertów trwają prace nad modyfikacją szkolnych programów nauczania przedmiotów zawodowych.

Realizacja projektu potrwa do 30 września 2013 roku.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Sob., 25 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka