Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Informatyka to najlepszy wybór. Dobra praktyka

Informatyka to najlepszy wybór. Dobra praktyka fotolia.pl

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu doskonale wie, jak zachęcić uczniów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych do kontynuowania nauki na kierunku informatyka. Przynętę stanowiły atrakcyjne kursy z zakresu technologii informatycznych oraz wykłady zorganizowane dla uczestników projektu.

Współczesne społeczeństwo informacyjne potrzebuje wyszkolonej i profesjonalnej kadry, która sprosta wymaganiom nowoczesnej gospodarki opartej o technologie informatyczne. Młodzież trzeba zachęcić do wybrania takiej drogi zawodowej.

W ostatnich latach zaobserwowaliśmy spadek liczby chętnych na studia o kierunkach technicznych – mówi Krzysztof Brzeski, koordynator projektu, dyrektor Instytutu Informatyki Stosowanej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. – W mieście mamy dwa zespoły szkół technicznych, w których kilka lat temu utworzono profile informatyczne. Dlatego projekt skierowaliśmy do uczniów z tych szkół i postanowiliśmy zainteresować ich kierunkiem informatyka. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w prawdziwych wykładach. Młodzieży bardzo spodobał się wykład otwarty na temat sztucznej inteligencji i robotyki, poprowadzony przez dr. inż. Henryka Olszewskiego – wspomina Krzysztof Brzeski. – Przygotowaliśmy dla uczniów kursy certyfikowane Akademii Informatycznej Microsoft i Cisco, takie, jakie mają też studenci na naszej uczelni. Ukończenie kursu z wynikiem pozytywnym uprawnia do przystąpienia do egzaminów certyfikacyjnych. Egzaminy są płatne, ale przy dobrych wynikach testów kończących kursy przygotowujące opłaty dla uczniów i studentów są o połowę niższe. Certyfikaty potwierdzają praktyczne umiejętności zawodowe, są więc mile widziane przez pracodawców – dodaje koordynator projektu.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach z udziałem firm, takich jak Molex, i Krajowego Centrum Informatyki Alstom Power. Zainteresowanie projektem wśród uczniów było ogromne. Liczba uczestników miała wynosić 90 osób, a ostatecznie kursy ukończyło aż 212 uczniów. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Projekt został zrealizowany od 1 września 2008 r. do 31 lipca 2009 r.

Bardzo przydatne było dla mnie to, że miałem możliwość korzystania ze sprzętu, którego nie ma u nas w szkole. Przekonałem się, jak wygląda życie studenckie i nauka na uczelni. Zachęciło mnie to do studiowania tutaj. Chciałbym w przyszłości pracować jako administrator sieci komputerowych – opowiada Marek Kotzy, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu.

Ukończyłem w ramach projektu kursy m.in. z zakresu systemów operacyjnych UNIX, z podstaw sieci bezprzewodowych, z bazy danych SQL, byłem też na praktycznym szkoleniu w firmie Alstom Power. Najbardziej na kursach podobały mi się profesjonalny sprzęt oraz sposób prowadzenia wykładów. Już się nie mogę doczekać, kiedy zacznę tutaj studiować – dodaje Łukasz Kiełczewski, uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu.

Źródło: Dobre praktyki EFS w Polsce, MRR

Wt., 7 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka