Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt nowego rozporządzenia ws. wzoru oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością

Projekt nowego rozporządzenia ws. wzoru oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością fotolia.pl

Do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie określenia wzoru oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z nowelizacji art. 32 ust. 5 ustawy – Prawo budowlane, który wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2021 roku.

Według założeń projekt rozporządzenia ma uregulować wzór w ten sposób, aby mogło służyć zarówno jako oświadczenie w formie papierowej, ale również w formie dokumentu elektronicznego. Ponadto – jak deklarują projektodawcy – wzór oświadczenia zostanie też uproszczony w stosunku do obecnie obowiązującego poprzez zlikwidowanie części dotyczącej konieczności wskazywania tytułu, z którego wynika prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, gdyż w ocenie autorów projektu obecnie inwestorzy niespecjalizujący się w przepisach prawa mają problem z wypełnianiem tego elementu. Projektodawcy ocenili, że element ten, choć w niektórych przypadkach może okazywać się użyteczny, absolutnie nie jest niezbędny do obsługi wniosków czy zgłoszeń, do których konieczne jest dołączenie takiego oświadczenia.

Równocześnie we wzorze oświadczenia ma zostać umożliwione wskazywanie (zamiast jednostki ewidencyjnej, obrębu ewidencyjnego i nr działki ewidencyjnej) identyfikatora działki ewidencyjnej, a ów identyfikator jest oznaczeniem działki występującym w szeregu rejestrów odnoszących się do nieruchomości oraz bazuje na nim Geoportal – podkreślają autorzy projektu.

Z projektem rozporządzenia można się zapoznać tutaj.

Pt., 30 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel