Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zabytkowy dworzec w Szklarskiej Porębie oddany do użytku

Zabytkowy dworzec w Szklarskiej Porębie oddany do użytku fotolia.pl

W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 kolejny obiekt został oddany do użytku podróżujących. Tym razem to zabytkowy dworzec w Szklarskiej Porębie. Wartość zakończonej inwestycji to 22,5 mln zł.

Dworzec w Szklarskiej Porębie powstał w 1902 roku, a w 1919 został rozbudowany. Aktualnie zakończone prace renowacyjne rozpoczęły się w 2019 roku. W toku prac odnaleziono i odrestaurowano stary napis z dawną nazwą stacji.

Przebudowa dworca objęła jego wnętrze, które zyskało nową aranżacje i funkcje. Przestrzeń obsługi podróżnych zlokalizowano na parterze budynku głównego. Znajdziemy w niej przestronny, kolebkowo sklepiony hol – poczekalnię, z ostrołukowymi oknami znajdującym się w części północnej i południowej, w których umieszczono witraże przedstawiające tzw. ośkę kolejową – symbol transportu szynowego. W holu podróżni znajdą ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W przestrzeni pasażerskiej umiejscowiono również pomieszczenia na kasy biletowe oraz toalety. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny. Znajdzie się tam sala kinowa, natomiast w parterowej części położonej bliżej przejazdu kolejowego – wielofunkcyjna sala o charakterze wystawowym.

Dworzec stał się też miejscem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. W budynku zamontowano mapy dotykowe z planem dworca tabliczki w alfabecie Braille’a, toalety specjalnie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dla opiekunów z dziećmi. W posadzce umiejscowiono ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Przy przebudowie dworca zastosowano też rozwiązania proekologiczne. To między innymi energooszczędne oświetlenie czy montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej.

Zmieniło się też otoczenie dworca. Wybudowano wiatę, w której części zamontowano stojaki rowerowe, pojawiły się też miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach nowej aranżacji placu przed dworcem powstał cechujący się modernistycznym charakterem taras widokowy. Można z niego zobaczyć wspaniałą panoramę Szklarskiej Poręby i Karkonoszy.

Źródło: MI

Śr., 24 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska