Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O opłacie planistycznej słów kilka. RIO wyjaśnia

O opłacie planistycznej słów kilka. RIO wyjaśnia fotolia.pl

Płatność, odsetki i charakter opłaty planistycznej – w tym temacie (na zapytanie jednego z samorządów) przydatnych wyjaśnień udzieliła warszawska RIO.

Zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Czy opłata spełnia zawarte w art. 60 pkt 7 ustawy o finansach publicznych oraz w art. 2 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, kryteria uznania jej za niepodatkową należność budżetową?

RIO oceniła, że ww. opłata planistyczna spełnia kryteria uznania tej opłaty za niepodatkową należność budżetową, o których mowa w art. 60 pkt 7 i art. 67 ust. 1 ustawy o finansach publicznych.

Co więcej, opłata mieści się w zakresie przedmiotowym art. 2 § 2 Ordynacji podatkowej.

Czy zasadne jest wskazywanie w decyzji 14-dniowego terminu płatności od dnia doręczenia decyzji?

Tak, bowiem w zakresie nieuregulowanym w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, mają zastosowanie przepisy działu III Ordynacji podatkowej (zob. art. 67 ust. 1 ustawy o finansach publicznych), gdzie w rozdziale 6 zawarte są regulacje określające zasady naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Co więcej, w art. 47 § 1 Ordynacji podatkowej określono, że termin płatności podatku wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego.

Czy w przypadku nieterminowej zapłaty opłaty planistycznej należy naliczać i pobierać odsetki takie jak w przypadku zaległości podatkowych?

Wobec przywołanych powyżej regulacji ustawowych, należy przyjąć, że w przypadku nieterminowej zapłaty opłaty planistycznej należy naliczyć i pobrać odsetki takie jak w przypadku zaległości podatkowych.

Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z 03.07.2024 r., znak: WA.43.31.2024.KW

Źródło: bip-api.warszawa.rio.gov.pl 

Czw., 20 Lt. 2025 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak