Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zielona luka pokoleniowa: kto naprawdę dba o recykling w Polsce?

Zielona luka pokoleniowa: kto naprawdę dba o recykling w Polsce? fotolia.pl

Nowe badanie przeprowadzone na zlecenie DS Smith, globalnego lidera w produkcji zrównoważonych opakowań, ujawnia, że pomimo powszechnego przekonania, iż młodsze pokolenia są bardziej zaangażowane w kwestie ekologiczne, to osoby z pokolenia boomerów mają lepsze nawyki związane z recyklingiem niż przedstawiciele generacji Z i milenialsi. Główne trudności, które napotykają młodsze pokolenia, to brak odpowiednich pojemników do recyklingu w miejscach publicznych, niedostateczna wiedza na temat segregacji oraz wątpliwości dotyczące zanieczyszczonych opakowań.

Wyniki badania pokazują, że boomerzy, czyli osoby urodzone przed 1964 rokiem, znacznie częściej zwracają uwagę na segregację papieru i kartonów (54%), podczas gdy wśród generacji Z, osób urodzonych w latach 1997-2010, robi to jedynie 19%. Starsze pokolenia również rzadziej pomijają zasady recyklingu z powodu braku chęci do oczyszczania opakowań – jedynie 64% boomerów przyznaje się do takich zaniedbań, podczas gdy wśród pokolenia Z odsetek ten wynosi 92%, a wśród milenialsów 84%.

Jedynie 27% boomerów deklaruje, że ma trudności z prawidłową segregacją odpadów, podczas gdy wskaźnik ten dla pokolenia Z sięga 53%. Wśród najczęściej błędnie segregowanych odpadów przez młodsze pokolenia znajdują się resztki jedzenia (33%) oraz plastikowe torebki (24%).

Pomimo słabszych wyników w segregacji, młodsze pokolenia wciąż wyrażają gotowość do zwracania uwagi osobom, które niewłaściwie postępują z odpadami. Aż 64% przedstawicieli generacji Z zadeklarowało, że zwróciłoby uwagę komuś przyłapanemu na śmieceniu.

W kontekście oczekiwań co do działań w zakresie recyklingu, 39% respondentów uważa, że problem selektywnej zbiórki odpadów wymaga wspólnego wysiłku, przy czym 31% wskazuje, że odpowiedzialność za to spoczywa na rządzie, a 26% – na władzach lokalnych.

Pomimo rozbieżności między pokoleniami, badanie jasno pokazuje, że każde z nich chce w jakiś sposób przyczynić się do ochrony środowiska. Kluczowe wyzwanie to edukacja na temat segregacji odpadów, co podkreśla Michael Orye, Dyrektor Zarządzający ds. Recyklingu i Papieru w DS Smith.

Źródło: IP

Śr., 23 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła