W związku z wystąpieniem na terytorium kraju powodzi oraz związanych z tym zdarzeniem różnorodnych i trudnych wyzwań, Urząd Zamówień Publicznych przygotował opinię w sprawie dopuszczalności udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia oraz w trybie z wolnej ręki.
UZP przypomniał, że Prawo zamówień publicznych (PZP) przewiduje tryby udzielenia zamówienia pozwalające na szybkie i adekwatne zareagowanie na skutki tego typu zdarzeń losowych, m.in. w celu zapobieżenia, ograniczenia lub konieczności usunięcia skutków zaistniałego zdarzenia.
W sytuacji, w której w danej chwili występuje zdarzenie, takie jak powódź i z tego względu istnieje potrzeba natychmiastowej realizacji zamówień niezbędnych do zapobieżenia, ograniczenia lub natychmiastowego usunięcia jej skutków (np. zakupy na akcję ratowniczą, wykonanie prac umożliwiających jedyny dojazd do danej miejscowości, prace porządkowe mające na celu zapobieżenie epidemiom itp.), wówczas zasadniczo będzie możliwe skorzystanie z dyspozycji art. 214 ust. 1 pkt 5 PZP (art. 305 pkt 1 PZP dla postępowań o wartości mniejszej niż progi unijne) i realizacja zamówienia z wolnej ręki.
Natomiast, jeżeli nie istnieje konieczność natychmiastowego wykonania zamówienia, lecz występuje sytuacja, która uzasadnia pilną potrzebę udzielenia zamówienia, wówczas zamawiający może, stosownie do art. 209 ust. 1 PZP (art. 301 ust. 1 pkt 3 PZP dla postępowań o wartości mniejszej niż progi unijne), zastosować tryb negocjacji bez ogłoszenia.
UZP wskazuje jednak, że w sytuacji, w której mamy do czynienia z sytuacją losową i niespodziewaną (np. powódź), której rozmiar był trudny do przewidzenia, omawiane powyżej tryby niekonkurencyjne nie mogą być wykorzystywane do zakupu produktów, usług lub robót budowlanych, których potrzeba zamówienia nie jest pilna, ani w stosunku do których nie zachodzi konieczność natychmiastowego ich nabycia.
Ocena, czy w danej sytuacji możliwe będzie zastosowanie ww. trybów powinna uwzględniać wszystkie okoliczności faktyczne i prawne towarzyszące zastosowaniu danego trybu, w tym m.in. czasu, którym zamawiający dysponuje na udzielenie czy też wykonanie danego zamówienia.
Z treścią opinii Urzędu Zamówień Publicznych można zapoznać się tutaj