Sztuczna inteligencja ma coraz więcej zastosowań. Zaczynają z niej korzystać również samorządy. Czy to tylko nowinka techniczna czy poważne narzędzie do rozwiazywania realnych problemów mieszkańców miast – zastanawiali się uczestnicy panelu XXXIII Forum Ekonomicznego „Jak sztuczna inteligencja może pomóc w zarządzaniu miastem?”
Moderator panelu, prof. Aleksander Orłowski z Politechniki Gdańskiej podkreślił, że nie chce rozmawiać o technologii, lecz o tym jak jest wykorzystywana. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele samorządu i biznesu, którzy na co dzień próbują znaleźć lub znaleźli zastosowanie dla AI w swojej praktyce związanej z organizacją życia w mieście.
Robert Bednarski, Dyrektor ds. SmartCity z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu powiedział, że AI tworzy nową strefę bytowania człowieka. - Każdy będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję do realizacji swoich celów. Nie zastąpi jednak ona człowieka w 100 procentach. Będzie ona o tyle skuteczna o ile dobrze przygotowana będzie struktura danych – podkreślił.
Robert Bednarski wskazał, że już wszystkie miasta korzystają z chatbotów i voicebotów, z którymi stykają się mieszkańcy chcący załatwić sprawę w urzędzie. Coraz mocniej AI wykorzystywana jest do komunikacji z mieszkańcami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dyrektor Bednarski wspomniał również projekt wykorzystania AI do szukania wolnych miejsc postojowych we Wrocławiu.
- To już się dzieje – powiedziała wiceprezydent Sopotu Magdalena Cieślik odnosząc się do kwestii wpływu AI na funkcjonowanie samorządu. Sztuczna inteligencja jest wyzwaniem dla samorządów, jest teraźniejszością, ale i chwytem marketingowym. Przede wszystkim jednak jest narzędziem, który wiarygodnie i w szybki sposób przekazuje dane z miasta, których analogowe zebranie zabrałoby lata. Magdalena Cieslik podkreśliła, że w Sopocie nie ma voicebotów, bo mieszkańcy wolą rozmawiać z konkretnymi osobami, komunikując się z urzędem. - Rolą AI jest nie przestraszyć naszego mieszkańca dać nam informację – powiedziała wiceprezydent Sopotu.
Anna Dwurnik, Dyrektor Biura Rozwoju Miasta z Urzędu Miasta Kielce podkreśliła, że AI w samorządach to wyzwanie i chociaż jest narzędziem, które się przydaje, wymaga jednak jeszcze czasu jeśli chodzi o nauczenie się korzystania z niego. Jej zdaniem, w większych miastach, gdzie danych jest więcej, AI przyczyni się do optymalizacji procesu obrabiania dużej ilości danych. Już dziś pomaga również w analizie dokumentów. - Wciąż mamy tendencję do biurokratyzacji i mimo cyfryzacji mnożymy tę sferę. AI może pomagać poprawić procesy i skrócić je – powiedziała.
Szymon Ciupa, Ekspert ds. Smart City z Fundacji Miasto uważa, że AI to nadzieja dla miast. Wypełnia lukę braku specjalistów chociaż ich nie zastępuje. Ekspert wskazał na przydatność AI w dostarczaniu danych przestrzennych. Wyzwanie dla miast jest takie, by przejść z poziomu pozyskania danych jak najbardziej dokładnych do ich wykorzystania w procesach decyzyjnych. - AI pomaga identyfikować nieefektywności, stwarza jednak wyzwania w postaci ich naprawienia - stwierdził. Szymon Ciupa wskazał na takie zastosowania jak anonimizacja dokumentów, rozpoznawanie twarzy czy systemy transportu publicznego.
Mariusz Andrych, członek rady fundacji VetApp, odniósł się do konkretnego, współrealizowanego przez siebie projektu wykorzystania AI w zarządzaniu miastem. Wskazał na unikalny system triażowania chorób zwierząt, wspólnie z miastem. Według eksperta największym ograniczeniem w wykorzystaniu AI w zarządzaniu miastem jest potrzeba zapewnienia kompleksowych zasobów, korelacji finansowej i kadrowej. Te elementy powinny ze sobą współgrać, wciąż jednak nie jest zbyt dużo na rynku specjalistów od AI.
Rozmówcy zgodzili się, że nie pieniądze są największym ograniczeniem we wdrażaniu AI do rządzenia miastem, lecz ludzie. Mieszkańcy obawiają się ze sztucznej inteligencji korzystać, osoby zatrudnione w urzędach boją się, że AI zastąpi ich w pracy.
Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie www.forum-ekonomiczne.pl
Związek Powiatów Polskich jest partnerem instytucjonalnym tego wydarzenia.