Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Czym jest rozbudowa budynku?

WSA: Czym jest rozbudowa budynku? fotolia.pl

Rozbudowa obiektu prowadzi zawsze do powstania nowej substancji budowlanej, natomiast przy przebudowie dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych, jednakże parametry charakterystyczne pozostają niezmienione. Tak więc rozbudowa będzie powiększeniem istniejącego obiektu budowlanego, np. budynku mieszkalnego o dodatkowe pomieszczenie (pokój, wiatrołap, werandę lub w innym celu przeznaczoną przybudówkę), wykusz, taras lub ganek. Owe powiększenie stanowi część obiektu budowlanego.

W opisywanej sprawie inwestorzy rozpoczęli prace polegające na rozbudowie budynku mieszkalnego o dodatkową część, która jest funkcjonalnie połączona z budynkiem poprzez znajdujący się w ścianie budynku otwór drzwiowy prowadzący bezpośrednio do tego obiektu, nie zaś - jak twierdzą inwestorzy - z odbudową szklarni tak, aby nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia i życia osób, tym bardziej, że rozebrano jedynie część istniejącej szklarni, pozostawiając część w dotychczasowym stanie technicznym.

Roboty polegające na wykonaniu wykopu na głębokość 0,90 m, postawieniu murów oporowych, wykonaniu wylewki i doprowadzeniu do tak powstałego zagłębienia schodów, które to zagłębienie bezpośrednio przylega swoją dłuższą częścią do ściany budynku mieszkalnego, należy uznać za roboty polegające na faktycznej rozbudowie budynku mieszkalnego, tym bardziej, że jak wynika z zebranego materiału dowodowego, m.in. z załączonych fotografii, przedmiotowa niecka dobudowana bezpośrednio do ściany budynku mieszkalnego, jest z nim związana funkcjonalnie, gdyż prowadzi do niej bezpośrednio otwór drzwiowy z budynku mieszkalnego, nawet jeśli w dniu kontroli był on częściowo przesłonięty.

Zgodnie z art. 3 pkt 6  Prawa budowlanego, przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Jak przy tym wynika z art. 3 pkt 7a tej ustawy, przez przebudowę należy z kolei rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.

Roboty będące przedmiotem opisywanego postępowania doprowadziły do zmiany parametrów użytkowanych znajdującego się na działkach budynku mieszalnego poprzez zwiększenie kubatury o powierzchnię dobudowywanego obiektu, a w konsekwencji także kubatury budynku. Fakt, że wykonana zabudowa nie jest pełna (brak ścian powyżej poziomu terenu) nie ma wpływu na zajęte stanowisko.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 lipca 2024 r., sygn. II SA/Po 120/24

Źródło: CBOSA 

Niedz., 15 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek