Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Znamy plan prac państwowej służby geologicznej

Znamy plan prac państwowej służby geologicznej fotolia.pl

Zaakceptowano Plan prac państwowej służby geologicznej na lata 2025 i następne.

Jak poinformowało Ministerstwo, 29 sierpnia 2024 r., z upoważnienia Ministra Klimatu i Środowiska, plan został zaakceptowany przez podsekretarza stanu Głównego Geologa Kraju Krzysztofa Galosa. 

Plan zawiera działania, które będą wypełniać zadania państwowej służby geologicznej wymienione w art. 162 ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Planowane zadania obejmują działania z zakresu geologii istotne dla rozwoju gospodarczego Polski, w tym m.in. dla transformacji energetycznej, zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego kraju oraz ochrony środowiska. Plan dzieli się na 32 nowe i 65 kontynuowanych zadań.

Wśród nowych zadań przewidziano m.in. wsparcie działań państwa w związku z poszukiwaniem lokalizacji Nowego Składowiska Powierzchniowego Odpadów Promieniotwórczych; opracowanie poradnika dotyczącego metod geofizycznych w badaniach hydrogeologicznych i geotermii; zbadanie potencjału rozpoznania i zagospodarowania złóż wodoru naturalnego w Polsce w celu dostarczenia organom państwa informacji o występowaniu tego surowca na terenie kraju; stworzenie mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej Polski w skali 1:50 000.

Szczegóły zakres planu można znaleźć na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska POD TYM LINKIEM.

Państwową służbę geologiczną pełni w Polsce Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Z prac służby geologicznej i przygotowywanej przez nią dokumentacji korzystają potem inwestorzy, naukowcy, a także administracja geologiczna do której należą m.in. starostowie.

Czw., 12 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński