Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa ustawa o cmentarzach i tereny zielone tematem obrad sejmowej podkomisji

Nowa ustawa o cmentarzach i tereny zielone tematem obrad sejmowej podkomisji fotolia.pl

W czwartek 25 lipca sejmowa podkomisja dyskutowała na temat potencjalnych zmian prawnych dotyczących zarządzania zielenią i cmentarzami.

Podkomisja stała do spraw gospodarki i infrastruktury komunalnej działa w ramach komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. 25 lipca zebrała się, by wysłuchać informacji na temat zarządzania zielenią i cmentarzami oraz potrzebie nowelizacji przepisów dotyczących zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Jak wskazali przedstawiciele ministerstw obecni na posiedzeniu, w zakresie cmentarzy, w poprzedniej kadencji szykowano dużą nowelizację w tym temacie, jednak uległa ona zasadzie dyskontynuacji, a pełnomocnik się tym zajmujący został odwołany. Obecnie nie są prowadzone prace w tym zakresie. Natomiast przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska opowiedział o planowanej nowelizacji Prawa ochrony środowiska w zakresie miejskich planów adaptacji oraz zakładania terenów zieleni.

Przedstawiciele Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich zaapelowali o podjęcie prac w zakresie regulacji na temat cmentarzy. Obecna ustawa z lat pięćdziesiątych nie przystaje bowiem do rzeczywistości. Skomentowali również zmiany w POŚ jakie przedstawiono w ramach Komisji Wspólnej. Przedstawiciel ZPP powiedział, że samorządowcy są sceptyczni co do narzucania na terenach zieleni konkretnych wskaźników powierzchni biologicznie czynnej, choć w obecnie procedowanej wersji przepis jest instrukcyjny. Zastanawiano się również czy jest sens, by cmentarz, w rozumieniu ustawy o ochronie przyrody, był stricte terenem zielonym.

Przy okazji ujawniła się typowa przypadłość Polski resortowej – przedstawicielki Ministerstwa Zdrowia twierdziły, że nie są właściwe w temacie cmentarzy. Na to odpowiedzieli przedstawiciele samorządów. Przedstawiciel ZPP przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia musi być obecne przy ewentualnych pracach w zakresie cmentarzy, gdyż pojawiają się tam kwestie sanitarne – a oczekiwanie jest m.in. takie, by uregulować rozsypywanie prochów. Nawet jeśli prochy są neutralne sanitarnie, to resort zdrowia i podlegający mu sanepid powinny właśnie podkreślać innym resortom  ten fakt, by na cmentarzach można było wyznaczać miejsca do tego poświęcone tzw. pola pamięci. Obecnie rozsypywanie prochów jest bowiem zabronione, ale społeczne oczekiwanie jest inne.

Przewodniczący podkomisji, poseł Jarosław Wieczorek zapowiedział, że będzie wnosić o sporządzenie pisma do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie prac nad ustawą o cmentarzach i wyznaczeniu koordynatora w tym zakresie – być może w postaci jednego z resortów.

Retransmisję można obejrzeć TUTAJ.

Pt., 26 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński