W Granicy, w Kampinoskim Parku Narodowym, po modernizacji otwarto Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Łączny koszt modernizacji wyniósł ponad 7 mln zł.
Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy powstało w latach 60-tych XX w. w budynku dawnej kasjerówki. W roku 1964 r. na terenie skansenu w Granicy powstał Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Jadwigi Romana Kobendzów w Granicy. Był to pierwszy ośrodek tego typu w polskim parku narodowym.
Przeprowadzono remonty w zakresie architektury (rozebrano budynki, zabezpieczono i wymieniono uszkodzone elementy, a następnie pieczołowicie je odtworzono przywracając dawne piękno). Czasochłonne okazały się prace wykończeniowe oraz montaż wszystkich niezbędnych nowoczesnych energooszczędnych instalacji.
Zagospodarowano teren otaczający zabudowania. Układ przestrzenny osady leśnej nawiązuje do stanu pierwotnego i jest wyraźnie osadzony w krajobrazie. W budynku dawnego Nadleśnictwa Kampinos powstała ekspozycja podkreślająca charakter i wyjątkowość miejsca, natomiast w budynku dawnego muzeum urządzone zostały sale dydaktyczne – sala audiowizualna oraz pracownia z zapleczem technicznym.
W otoczeniu zabytkowych obiektów pojawił się również nowy budynek z sanitariatami, wybudowany na podstawie historycznych wzorników. Ogół prac, na każdym etapie prowadzony był w konsultacji z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Kompleks scalony został w jednolitą całość funkcjonalno-przestrzenną tworząc modelową strukturę zabudowań dawnego dozoru leśnego.
Źródło: MKiŚ