Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zniesienie wymogu minimalnej liczby kandydatów na stanowisko PINB? MRiT rozważa zmiany

Zniesienie wymogu minimalnej liczby kandydatów na stanowisko PINB? MRiT rozważa zmiany fotolia.pl

Czy planowana jest nowelizacja ustawy Prawo budowlane, na przykład poprzez zniesienie bądź zmianę wymogu minimalnej liczby kandydatów do przedstawienia starostom przez wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego? Z takim pytaniem wystąpiła do Ministerstwa Rozwoju i Technologii posłanka Agnieszka Buczyńska.

Parlamentarzystka wskazała, że zgodnie z art. 86 ust. 1 Prawa budowlanego powiatowy inspektor nadzoru budowlanego jest powoływany przez starostę spośród co najmniej trzech kandydatów wskazanych przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Jeżeli starosta nie powoła PINB w terminie 30 dni od dnia przedstawienia kandydatów, WINB wskazuje spośród nich kandydata, którego starosta powołuje na stanowisko PINB.

Posłanka zauważyła, że wymóg przedstawienia 3 kandydatów często stanowi przeszkodę uniemożliwiającą przeprowadzenie konkursów na ww. stanowisko. Problem ten dotyczy zwłaszcza mniejszych powiatów, oddalonych od dużych aglomeracji miejskich. W powiatach tych znalezienie minimum 3 kandydatur spełniających ustawowe wymogi jest trudne, a często przez wiele miesięcy uniemożliwia skuteczne przeprowadzenie procedury konkursowej.

W odpowiedzi na interpelację MRiT przyznało, że informacje przekazane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego potwierdzają, że zdarzają się przypadki, w których z uwagi na brak zainteresowania objęciem stanowiska PINB przez osoby o wymaganych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, nie jest możliwe przedstawienie staroście minimalnej liczby kandydatów.

Według Ministerstwa, brak przynajmniej 3 kandydatów powoduje, że nie jest spełniony wymóg określony w Prawie budowlanym, a tym samym procedura powołania powiatowego inspektora nie może być przeprowadzona. W konsekwencji kierownictwo PINB pozostaje nieobsadzone.

MRiT zapowiedział również, że rozważy podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą przepisów w tym zakresie.

Z treścią interpelacji oraz odpowiedzi można zapoznać się tutaj 

Pt., 7 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak