Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada nie rozstrzyga o formie ustanowienia służebności przesyłu

Rada nie rozstrzyga o formie ustanowienia służebności przesyłu fotolia.pl

Kompetencje rady gminy nie obejmują rozstrzygania o formie, w jakiej powinna być zawarta umowa ustanawiająca służebność przesyłu – wyjaśnił Wojewoda Lubelski w niedawnym rozstrzygnięciu nadzorczym.

Uchwała rady gminy w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomościach stanowiących własność gminy stała się przedmiotem kontroli ze strony organu nadzorczego.

Wątpliwości Wojewody dotyczyły § 3 uchwały, w którym przyjęto, że „Szczegółowe warunki ustanowionych służebności przesyłu zostaną określone w oświadczeniu złożonym w formie aktu notarialnego o ustanowieniu służebności przesyłu, którego integralną część będzie stanowiła mapa określająca zakres służebności przesyłu”. Regulacja ta – w ocenie organu nadzoru, wykracza poza granice upoważnienia ustawowego przyznanego radzie w art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy o samorządzie gminnym. Z tego przepisu wynika, że zbywanie, nabywanie i obciążanie nieruchomości gminy oraz ich wydzierżawianie lub wynajmowanie na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony następuje według zasad określonych przez radę gminy. Do czasu określenia zasad – czynności te wymagają zgody rady.

Bieżące gospodarowanie nieruchomościami gminnymi, a więc podejmowanie czynności prawnych i faktycznych dotyczących nieruchomości należy do wójta. Rola rady gminy ograniczona jest jedynie do wyrażenia zgody na czynność wójta jaką jest obciążenie ograniczonym prawem rzeczowym (służebnością przesyłu) wskazanych nieruchomości.

Rada w uchwale powinna dokonać zindywidualizowania nieruchomości, której zgoda dotyczy, np. poprzez oznaczenie tej nieruchomości według EGiB lub według księgi wieczystej bądź podanie jej powierzchni i położenia. Natomiast rada nie posiada kompetencji rozstrzygania o formie, w jakiej powinna być zawarta umowa ustanawiająca służebność przesyłu. O ile rada ma podejmować uchwały o wyrażaniu zgody na czynność wójta, to do takiej treści powinna się taka uchwała ograniczać.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z 17.01.2024 r., znak: PN-II.4131.19.2024

Źródło: luwwlublinie.bip.gov.pl 

Pt., 19 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak