Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

V edycja Kongresu Rozwoju Mieszkalnictwa za nami

V edycja Kongresu Rozwoju Mieszkalnictwa za nami fotolia.pl

7 września br. w Pile miał miejsce V Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa organizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami. Wydarzenie poświęcone było zagadnieniom dotyczącym mieszkalnictwa i związanym z tym obszarem szeregu rozwiązań dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

Tegoroczne spotkanie dotyczyło głównie dwóch istotnych zagadnień:

  • Wodór - paliwa przyszłości - możliwości zastosowania alternatywnych źródeł zasilania ogrzewania w budownictwie mieszkaniowym, w tym opartych na wodorze i OZE, jako ciekawe i przyszłościowe rozwiązania. Wodór jest zarówno nośnikiem energii, paliwem i surowcem. Stanowi czystą, środowiskowo zrównoważoną i elastyczną opcję, która pozwala przekształcić odnawialną energię elektryczną w nośnik energii chemicznej. Można go wówczas zastosować w mobilności, ogrzewaniu i przemyśle, bez wątpienia stanowi kluczowy element przyszłych systemów energetycznych i stwarza dla Europy możliwości technologicznego przywództwa i ochrony środowiska.
  • Azbest - materiał przeszłości - problematyczny azbest i źródła finansowania jego utylizacji. Wszyscy wiemy, że azbestu należy się pozbyć, ale do końca nie wiemy jak to zrobić, ani jak znaleźć źródło finansowania takiej inwestycji.

Wydarzenie dedykowane było przedstawicielom samorządów, zarządcom i właścicielom nieruchomości oraz wszystkim osobom zainteresowanym prezentowaną tematyką. Zagadnienia zostały szczegółowo przedstawione
i omówione przez prelegentów, którymi byli – przedstawiciele samorządów, władz ministerialnych, sektora bankowego oraz organizacji pozarządowych.

Tematyka Kongresu obejmowała m.in. wystąpienie dr inż. Piotra Głowskiego, Prezydenta Miasta Piły, który opowiedział o budowie całkowicie samowystarczalnego, ekologicznego osiedla „Zielone Wzgórze”, które jest realnym przykładem na możliwości zastosowania alternatywnych źródeł zasilania w budownictwie mieszkaniowym opartych na OZE i wodorze. Piła, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, wykorzystuje technologię wodorową jako tanią alternatywę dla węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Prezydent przedstawił również przykłady licznych rozwiązań ekologicznych, które w przyszłości mogą być wykorzystywane.

Kolejny tematem Kongresu były pompy ciepła, które są szansą na obniżenie kosztów eksploatacyjnych i redukcję zużycia energii pierwotnej w budownictwie wielorodzinnym. Prezentacja na ten temat została omówiona przez Pana Pawła Olijarczyka przedstawiciela Mitsubishi Electric. Poruszone zagadnienia wywołały intersującą i żywą dyskusję wśród uczestników spotkania.

Izabela Drelich – Sikorska, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii Departament Gospodarki Niskoemisyjnej, radca w Wydziale Efektywności Energetycznej Budynków, przypomniała natomiast kwestie związane z Rządowym Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, omówiła zakres programu i dotychczasowe efekty. Wystąpienie objęło tematykę dotyczącą zasad inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest oraz usuwania i zabezpieczania wyrobów zawierających azbest. Z kolei Piotr Stawicki, Wiceprezes KIGN, skupił się przede wszystkim na tematyce wymiany kłopotliwych instalacji zawierających azbest. Szczególny nacisk położył na szczegóły dotyczące finansowania prac i prowadzenia ich z uwzględnieniem ochrony terenu.

Podsumowaniem prelekcji był panel dyskusyjny i debata. W panelu uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych instytucji, którzy przedstawili problem oraz rozwiązania dotyczące tematyki azbestu.
Wśród zaproszonych do debaty gości byli:

  • Izabela Drelich – Sikorska, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii Departament Gospodarki Niskoemisyjnej, radca w Wydziale Efektywności Energetycznej Budynków
  • Włodzimierz Mirski przedstawiciel firmy zajmującej się usuwaniem azbestu Zsyp-Serwis Sp. z o.o., który zapoznał uczestników wydarzenia z wymogami stawianymi przed firmami zajmującymi się usuwaniem azbestu i jego transportem, konieczności współpracy z PIP, Sanepidem i Nadzorem Budowlanym,
  • Piotr Pakura z firmy dźwigowej Shindler Polska Sp. z o.o., który przedstawił możliwości wykorzystania wyłączonych pomieszczeń pozsypowych w celu rozbudowy dźwigów osobowych i możliwości finansowania tych zadań z Funduszu Dostępności.

Dziennik Warto Wiedzieć objął patronatem medialnym to wydarzenie.

Śr., 13 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska