Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Terminale od Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - wyjaśnienia

Terminale od Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - wyjaśnienia fotolia.pl

Główny Urząd Nadzoru Budowalnego rozesłał do gmin i miast terminale mobilne w ramach projektu Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Spowodowało to pytania samorządowców, łącznie z tym do czego w zasadzie mają służyć urządzenia.

Temat poruszono też w trakcie sierpniowego posiedzenia Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wobec tego, wobec prośby strony samorządowej, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przekazał 25 sierpnia pismo, w którym odpowiada na najczęściej pojawiające się wątpliwości. Przytaczamy je poniżej w całości.

Szanowni Państwo,

w związku z pytaniami dotyczącymi terminali, które otrzymali Państwo w ramach projektu Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), przesyłam odpowiedzi na najczęściej pojawiające się zagadnienia. Jest to informacja uzupełniająca do korespondencji z dnia 18.08.2023 r. dot. procesu wysyłki terminali.

Urządzenia z funkcją druku, które Państwo otrzymali, mają służyć wspieraniu zadań realizowanych przez urzędników w zakresie kontroli środowiskowej oraz inwentaryzacji z wykorzystaniem systemu obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków (CEEB). Zgodnie z OSR do ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, która jest podstawą budowanego systemu do obsługi centralnej ewidencji emisyjności budynków, w ramach projektu POPC przewidziano zakup 3500 przenośnych urządzeń przeznaczonych do wspierania terenowych działań kontrolnych. Działania te mają być prowadzone z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanej aplikacji

mobilnej umożliwiającej połączenie się z CEEB za pomocą sieci GSM. Urządzenia w okresie eksploatacji miały zostać przekazane gminom (urzędnikom, strażnikom gminnym i miejskim) oraz organom Inspekcji Ochrony Środowiska, jako uprawnionym do przeprowadzania danych czynności.

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dot. przekazanych terminali. Liczymy, że udzielone odpowiedzi w znaczącym stopniu pozwolą rozwiać Państwa ewentualne wątpliwości.

1. Do czego służy terminal?

Za pomocą urządzenia, które Państwo otrzymali, mogą Państwo obsługiwać aplikację ZONE.App. Terminal ma umożliwić pracę w terenie w przypadku przeprowadzania kontroli w zakresie:

  • źródła ciepła (paleniska)/źródła spalania paliw,
  • gospodarowania odpadami,
  • gospodarki wodno-ściekowej,
  • inwentaryzacji budynku.

2. Dla kogo są terminale?

Terminale mają wspomóc pracę pracowników urzędów gmin/miast oraz WIOŚ i odpowiednich Delegatur WIOŚ. W przypadku urzędów gminnych czy miejskich, na terenie których znajduje się jednostka straży gminnej lub miejskiej, dostarczona liczba terminali powinna zostać podzielona, zgodnie z potrzebami, pomiędzy urząd oraz właściwą jednostkę straży gminnej lub miejskiej.

3. Czy za urządzenie należy zapłacić?

Nie. Urządzenie otrzymali Państwo nieodpłatnie.

4. Czy będzie przesłany protokół przekazania?

Nie przewidzieliśmy odrębnego protokołu zdawczo-odbiorczego. Prosimy o wykorzystanie przesłanych protokołów ilościowych i jakościowych oraz informacji zawartych w liście przewodnim z dnia 18 sierpnia br. o sygnaturze DUC.081.261.2023.

5. Umowa 44/23 – o co chodzi?

To umowa między firmą Grisbi Sp. z o.o. (dostawca terminali) a GUNB. Umowa nie dotyczy urzędów. Informacja o umowie widoczna na formularzach protokołów odbioru jest informacją identyfikującą druk protokołu, niezbędną do rozliczenia wysyłki pomiędzy GUNB a Grisbi Sp. z o.o. (dostawca terminali).

6. Czy będą szkolenia z obsługi terminala?

Po zainstalowaniu aplikacji ZONE.App wymagana jest przede wszystkim umiejętność obsługi tej aplikacji. Szkolenia z funkcjonalności systemu były realizowane stacjonarnie oraz są stale dostępne w formule on-line. Dotychczas przeprowadziliśmy 100 szkoleń stacjonarnych na terenie całego kraju, w których udział wzięło 2 500 użytkowników systemu ZONE. Obecnie trwa cykl szkoleń online. Jak dotąd skorzystało z nich ponad 4 600 osób. Do listopada br. zrealizujemy jeszcze 11 szkoleń, z których skorzystać może blisko 3 000 osób. Dostępne są również materiały szkoleniowe w module e-learningowym na stronie portalu: https://zone.gunb.gov.pl/ Szczegółowa instrukcja obsługi terminali jest również załącznikiem do przesłanych terminali.

7. Dlaczego to są terminale, a nie tablety?

Decyzja o wyborze terminali PDA związana była z koniecznością zapewnienia możliwości wydruku potwierdzającego realizację danych czynności kontrolnych.

8. Jeśli zrobimy zwrot, czy dostaniemy je z powrotem?

W takich sytuacjach prosimy o bezpośredni kontakt.

9. Karty SIM do urządzenia, kiedy dotrą?

Otrzymają Państwo również karty SIM uprawniające do usługi transmisji danych, która świadczona będzie przez okres 12 miesięcy. O dostawie kart SIM powiadomimy Państwa w kolejnej korespondencji.

10. Na jaki adres przesłać protokoły, e-PUAP czy email?

Skan protokołu odbioru jakościowego proszę przesłać mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

11. Kto ma podpisać protokoły i kiedy odesłać?

Osobą właściwą do podpisania protokołu jest kierownik jednostki lub upoważniona przez niego osoba. Odbiorca jest zobowiązany do odesłania na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. skanu podpisanego w dwóch miejscach protokołu odbioru jakościowego w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych od daty dostawy terminali. W tytule maila proszę napisać Protokół odbioru jakościowego. Liczy się data dostarczenia protokołu do GUNB. Brak doręczenia protokołu odbioru jakościowego we wskazanym terminie będzie uznany za równoznaczny z podpisaniem protokołu odbioru jakościowego bez uwag i zastrzeżeń.

12. Jak w dokumentacji księgowej mamy uwzględnić terminal?

Należy go zaliczyć do środków trwałych. Wartość jednej sztuki terminala wynosi 929,88 zł brutto i odpowiednio 756,00 zł netto.

13. Od kiedy ma działać system ZONE?

Wdrożenie pełnej wersji systemu ZONE nastąpi 18 września 2023 r.

14. Jakimi hasłami logujemy się do systemu ZONE w aplikacji?

Tymi samymi co w przypadku wersji webowej.

15. W jaki sposób sprawdzić, czy działa terminal?

Podłączyć do ładowania. Urządzenie uruchomi się automatycznie.

16. W przypadku potrzeby zgłoszenia reklamacji urządzenia należy urządzenie spakować zgodnie z instrukcją zawartą w formularzu zgłoszenia urządzenia do naprawy (w oryginalne opakowanie), a formularz zgłoszenia urządzenia do naprawy należy przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Nie należy samodzielnie wysyłać urządzenia. Dostawca odbierze od Państwa urządzenie.

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zespół projektu ZONE pozostaje do Państwa dyspozycji. Proszę o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Z poważaniem

Dyrektor

Departamentu Usług Cyfrowych

Grzegorz Polak

Czw., 24 Sp. 2023 1 Komentarz Dodane przez: Adrian Pokrywczyński

Komentarze

Ewa
+1 # Ewa 2023-08-29 11:27
Dlaczego terminal należy zaliczyć do środków trwałych (konto 011) skoro jego wartość to 929,88 zł? Zaliczyłabym to do pozostałych środków trwałych czyli wyposażenia (konto 013).
| | |