Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Udostępnianie informacji nt. ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego

Z wokandy. Udostępnianie informacji nt. ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego fotolia.pl

"Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. Zgodnie z z art. 7 ust. 3 Konstytucji, każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska, a władze publiczne powinny wspierać działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.’’ – tak brzmiała sentencja wyroku WSA w Warszawie.

W przedmiotowej sprawie Skarżący zwrócił się do Urzędu Regulacji Energetyki o udostępnienie informacji publicznej. Chodziło o kserokopie wniosków o wydanie świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła energii przez konkretną spółkę.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w odpowiedzi, poinformował wnioskodawcę pismem, że przedmiotowe dokumenty i zawarte w nich informacje dotyczą sprawy indywidualnej i nie mają charakteru informacji publicznej. Wskazał, że sprawami publicznymi nie są konkretne indywidualne sprawy danej osoby lub podmiotu niebędącego władzą publiczną lub innym podmiotem wykonującym zadania publiczne. Nadto organ stwierdził, że wnioski o wydanie świadectw pochodzenia są jedynie oświadczeniami przedsiębiorstw energetycznych, które zawierają określony cel realizacji, jednakże nie mają charakteru dokumentu urzędowego.

Wobec tego Skarżący wniósł do WSA skargę na bezczynność Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W jego ocenie dokumenty dotyczą spraw mających znaczenie dla większej ilości osób, gdyż zawierają informacje w przedmiocie ochrony środowiska i polityki energetycznej. Skarżący podał jednocześnie, że w doktrynie wskazuje się, że wnioski i załączone do nich dokumenty, co do których postępowanie zostało zakończone przyznaniem pomocy finansowej zawierają informację publiczną albowiem dotyczą sprawy publicznej.

WSA uznał, żądanie Skarżącego za słuszne. Sprawą publiczną jest bowiem sprawa mająca znaczenie dla większej ilości osób i grup obywateli oraz dla funkcjonowania organów państwa. Nie można tracić z pola widzenia, że wniosek dotyczy w istocie informacji odnoszącej się do środowiska, jak i polityki energetycznej. Okoliczność, że taki wniosek o wydanie świadectwa pochodzenia energii i załączniki do niego nie zostały wytworzone przez organ władzy publicznej nie zmienia w tym przypadku ustalenia, że żądane informacje stanowią informację w sprawie publicznej.

Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. Zgodnie z z art. 7 ust. 3 Konstytucji, każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska. Wobec tak ukształtowanego stanu faktycznego – Sąd stwierdził bezczynność.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 stycznia 2018 r.  II SAB/Wa 464/17

Czw., 13 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka