Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nabór wniosków w ramach Programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne"

Nabór wniosków w ramach Programu fotolia.pl

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiła nabór wniosków na realizację zadania z zakresu wsparcia społecznego osób niepełnosprawnych w ramach Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” ogłoszonego w 2023 r.

Głównym celem Programu jest stworzenie warunków do niezależnego życia i funkcjonowania dorosłym osobom niepełnosprawnym z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych poprzez tworzenie i zapewnienie funkcjonowania placówek pobytu dziennego lub całodobowego.

Na realizację zadań w ramach Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy z Funduszu Solidarnościowego w roku 2023 – 60 mln zł.

Program adresowany jest do gmin i powiatów, które zorganizują usługi zamieszkiwania całodobowego lub dziennego dla dorosłych osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznym lub o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W celu utworzenia i funkcjonowania Centrum gminy i powiaty mogą zawierać między sobą porozumienia.

Program składa się z dwóch modułów:

MODUŁ I - Utworzenie i wyposażenie Centrum. W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na:

  • budowie nowego obiektu budowlanego na nieruchomości stanowiącej własność gminy/powiatu, wraz z niezbędnymi urządzeniami budowlanymi oraz jego wyposażenie w sprzęt i środki trwałe służące wielokrotnemu użytkowaniu (w tym m.in.: meble, sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu oraz instalacje przyzywowe);
  • zakupie przez gminę/powiat nieruchomości zabudowanej lub niezabudowanej obiektem w celu utworzenia Centrum, który to obiekt spełnia standardy lub zostanie przystosowany do standardu Centrum poprzez przebudowę lub remont w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 683, z poźn. zm.) i jego wyposażenie w niezbędne urządzenia budowlane oraz jego wyposażenie w sprzęt i środki trwałe służące wielokrotnemu użytkowaniu (w tym m.in.: meble, sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu i instalacje przyzywowe);
  • zmianie przeznaczenia całości istniejącego obiektu, stanowiącego własność gminy/powiatu poprzez jego przystosowanie do standardu Centrum i jego wyposażenie w niezbędne urządzenia budowlane oraz jego wyposażenie w sprzęt i środki trwałe służące wielokrotnemu użytkowaniu (w tym m.in. meble, sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu oraz instalacje przyzywowe).

MODUŁ II - Funkcjonowanie Centrum. W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na:

  • utrzymaniu działalności Centrum, w tym m.in. zabezpieczeniu dostaw podstawowych mediów (energia elektryczna, ogrzewanie, woda, ścieki, wywóz nieczystości etc.), opłacaniu podatków i opłat lokalnych, ubezpieczeniu budynku, zakupie usług, w tym wyżywienia dla mieszkańców Centrum, zakupie materiałów do pracy z mieszkańcami Centrum, przeprowadzaniu okresowych przeglądów, kontroli stanu oraz konserwacji urządzeń budowalnych i sprzętu wielokrotnego użytkowania, w tym sprzętu specjalistycznego;
  • ponoszeniu niezbędnych wydatków związanych z transportem[1] mieszkańców Centrum;
  • pokrywaniu kosztów związanych z zatrudnieniem kadry Centrum oraz osób świadczących usługi w Centrum na rzecz mieszkańców Centrum, wg dokumentów kadrowo-płacowych.

Wnioski składane są w wersji elektronicznej z wykorzystaniem Generatora Funduszu Solidarnościowego, dostępnym wyłącznie dla zarejestrowanych w systemie użytkowników.

Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego:

  • w zakresie Modułu I - w terminie od dnia 26 czerwca 2023 r. do dnia 16 sierpnia 2023 r.;
  • w zakresie Modułu II - w terminie od dnia 26 czerwca 2023 r. – nabór ciągły.

Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza (odrębną dla Modułu I i Modułu II) listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu:

  • w zakresie Modułu I - w terminie do dnia 15 września 2023 r.;
  • w zakresie Modułu II - w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku od gminy/powiatu.

Więcej informacji na temat programu znajduje się tutaj.

Źródło: www.niepelnosprawni.gov.pl

Pt., 30 Czrw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś