Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece fotolia.pl

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece została przyjęta przez rząd. Zmiany dotyczą m.in. dostępu do centralnej bazy danych ksiąg wieczystych. Jakie jeszcze zmiany zostały przewidziane?

Na podstawie znowelizowanych przepisów możliwość wyszukiwania ksiąg wieczystych uzyska Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych. Ma to ułatwić postępowania w sprawach skarbowych. Taki dostęp ma w założeniu przyspieszyć załatwianie spraw, pozwolić na ograniczenie kosztów korespondencji z sądami lub starostwami powiatowymi i pozwolić na efektywne dochodzenie należności.

Do listy instytucji uprawnionych do korzystania z centralnej bazy danych ksiąg wieczystych zostanie też dodana Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Taką możliwość ma już Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja zrównuje w uprawnieniach KRUS z ZUS-em, co ma mieć znaczenie m.in. dla dochodzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne rolników. 

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło też działania, które mają skrócić oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki. 

Nowe rozwiązania będą dobrowolne. Każdy zainteresowany albo - jak dotychczas - za pośrednictwem notariusza złoży do sądu wniosek o wpis do księgi wieczystej, albo - korzystając z nowej możliwości – wystąpi do notariusza, aby ten dokonał wpisu. Wpis sporządzony przez notariusza będzie tożsamy w skutkach z wpisem dokonanym przez referendarza sądowego. Powyższy projekt zmian dotyczący notariuszy został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Źródło: MS

Śr., 27 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska