Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Elektroniczny dziennik budowy. Rząd proponuje zmiany w prawie budowlanym

Elektroniczny dziennik budowy. Rząd proponuje zmiany w prawie budowlanym fotolia.pl

W środę, 20 kwietnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane, ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.

Projektowana ustawa zakłada umożliwienie inwestorom prowadzenia dziennika budowy oraz dokumentowanie przebiegu robót budowlanych w postaci elektronicznej, a także daje możliwość prowadzenia w postaci elektronicznej książki obiektu budowlanego. Jednocześnie zostanie zachowana dotychczasowa (tj. papierowa) forma prowadzenia dziennika budowy. Inwestorzy uzyskają możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w elektronicznym dzienniku budowy z dowolnego miejsca na urządzeniu mobilnym, bez konieczności udawania się na teren budowy.

Dodatkowo, nowelizacja wprowadza do ustawy Prawo budowlane przepisy regulujące działanie portalu e-Budownictwo.

Dostosowaniu do wymogów współczesnych systemów teleinformatycznych ulegną centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.

Projekt przewiduje ponadto rozwiązania w zakresie wprowadzenia norm prawnych dopuszczających przeprowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane w sposób bardziej elastyczny, tj. w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego.

Proponowana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, za wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie później.

Ustawa zostanie skierowana do Sejmu.

Źródło: legislacja.gov.pl

Czw., 21 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak