Resort inwestycji i rozwoju przedstawił dane na temat realizacji przez Ministra Inwestycji i Rozwoju założeń przyjętego przez Radę Ministrów dokumentu pn. „Informacja dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”. Ministrowie zostali w tym dokumencie zobowiązani do podjęcia działań zmierzających do zmiany pozostających w zakresie ich właściwości aktów prawnych przewidujących obowiązek stosowania pieczęci lub pieczątek dla uproszczenia procedur.
Lista kształtuje się następująco:
- Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie rozliczeń z bankami z tytułu przejściowego wykupienia ze środków budżetu państwa odsetek od kredytów mieszkaniowych (RD471). Przyjęte przez rząd 30 lipca 2019 r. Wystawcy dokumentów – banki i spółdzielnie mieszkaniowe – zostali zwolnieni z obowiązku stosowania pieczęci nagłówkowych oraz personalnych. Umożliwi to elektroniczne podpisywanie przekazywanych dokumentów i tym samym przyśpieszy obieg dokumentów.
- Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie umorzeń zadłużenia z tytułu przejściowego wykupienia odsetek od kredytów mieszkaniowych (RD472). Przyjęte przez rząd 30 lipca 2019 r. Wystawcy dokumentów – banki i spółdzielnie mieszkaniowe – zostali zwolnieni z obowiązku stosowania pieczęci nagłówkowych oraz personalnych. Umożliwi to elektroniczne podpisywanie przekazywanych dokumentów i tym samym przyśpieszy obieg dokumentów.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 kwietnia 1999 r. w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (Dz. U. poz. 454 oraz z 2001 r. poz. 89). Zmiana: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (Dz. U. poz. 1086), weszło w życie 27 czerwca 2019 r. Osoba kierująca pracami geodezyjnymi nie będzie musiała zamieszczać pieczęci na zawiadomieniu o umieszczeniu na nieruchomości znaku geodezyjnego, grawimetrycznego lub magnetycznego a w konsekwencji posiadać tej pieczęci – korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczęci oraz sprawniejszym przygotowywaniu zawiadomienia.
- Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego Uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne – sierpień 2019 r. Ułatwienie pracy rzeczoznawcom majątkowym przez wprowadzenie prostych, szybkich i niesformalizowanych możliwości podpisania operatu szacunkowego, bez użycia pieczęci. Zapewnienie odbiorcom wycen nieruchomości możliwości sprawdzenia, czy operat szacunkowy został sporządzony przez osobę do tego uprawnioną.
- Projekt rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. Analiza uwag zgłoszonych w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Ułatwienie działalności przedsiębiorcy prowadzącego praktykę zawodową przez szybsze wydawanie dziennika praktyki zawodowej (przykładowo nadruk komputerowy organizatora praktyk pozwoli na masowe drukowanie dzienników).
- Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 25 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych. Ogłoszone w Dz. U. poz. 871, weszło w życie 25 maja 2019 r. Usunięta została bariera formalna w postaci obligatoryjnego stosowania przez dostawcę nieczystości ciekłych i właściciela stacji zlewnej pieczątek przy potwierdzaniu wprowadzania i odbioru nieczystości ciekłych w stacji zlewnej.
- Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (Dz. U. poz.176). Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Termin ogłoszenia i wejścia w życie przewidywany jest na III kwartał 2019 r. Osoba posiadająca uprawnienia zawodowe w odpowiednim zakresie, pod której kierunkiem osoba zainteresowana wykonywała prace geodezyjne lub kartograficzne nie będzie musiała zamieszczać pieczątki wykonawcy przy potwierdzaniu wpisów dokumentujących przebieg praktyki zawodowej – korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczątki oraz sprawniejszym wypełnianiu dziennika praktyk.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. poz. 1278). Zmiana: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. poz. 831), weszło w życie 7 maja 2019 r. Osoba kierująca praktyką (projektant lub kierownik budowy lub kierownik robót) nie będzie musiała zamieszczać pieczątki w zbiorczym zestawieniu odbytej praktyki zawodowej w ramach dokumentowania przebiegu praktyki zawodowej. Pozwoli to na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczątki oraz sprawniejszym dokumentowaniu praktyk.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju dnia 17 lutego 2015 r. w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji (Dz. U. poz. 247). Projekt rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. Termin ogłoszenia i wejścia w życie przewidywany jest na III kwartał 2019 r. Osoby sporządzające protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji nie będą musiały zamieszczać pieczęci na sporządzonych dokumentach i w konsekwencji posiadać tej pieczęci. Korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczęci oraz sprawniejszym przygotowywaniu dokumentów.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz. U. poz. 376). Projekt rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Termin ogłoszenia i wejścia w życie przewidywany jest na III kwartał 2019 r. Osoba sporządzająca świadectwo charakterystyki energetycznej nie będzie musiała zamieszczać pieczęci w sporządzonym dokumencie i w konsekwencji posiadać tej pieczęci. Korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczęci oraz sprawniejszym przygotowywaniu świadectw charakterystyki energetycznej.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie próbek wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu lub udostępnianych na rynku krajowym (Dz. U. poz. 2332). Zmiana: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 2 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie próbek wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu lub udostępnianych na rynku krajowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1337), weszło w życie 31 lipca 2019 r. Usunięcie konieczności stosowania pieczęci, przez organ pobierający próbkę oraz laboratorium sporządzające sprawozdanie z badań, pozwoli na usprawnienie procesu badania próbek wyrobów budowlanych.
Źródło: www.gov.pl/inwestycje-rozwoj/