W myśl art. 24 ust. 2a ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, informacje zawarte w ewidencji podlegają aktualizacji z urzędu lub na wniosek właścicieli nieruchomości lub władających gruntami na zasadach samoistnego posiadania.
Z urzędu wprowadza się zmiany wynikające z przepisów prawa, dokumentów, o których mowa w art. 23 ust. 1-4, materiałów zasobu, wykrycia błędnych informacji. Wskazać jednak należy, że zgodnie z art. 24 ust. 2b ustawy, aktualizacja informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków następuje albo w drodze czynności materialno-technicznej lub na podstawie decyzji administracyjnej. Dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych.
Podmiot, który nie jest uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o aktualizację, nie może także domagać się włączenia do zasobów ewidencyjnych dokumentów sporządzonych na swoje zlecenie, a organ ewidencyjny nie może dokonywać zmian w oparciu o te dokumenty.
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 kwietnia 2018 r., sygn. akt: II SA/Ol 919/17