Celem publicznym, o którym mowa w art. 6 pkt 9b ustawy o gospodarce nieruchomościami jest ochrona zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt lub siedlisk przyrody.
Zagadnienia te zostały przede wszystkim uregulowane w ustawie o ochronie przyrody.
Ustawa ta w art. 7 ust. 1 uznaje za cel publiczny również utworzenie lub powiększenie obszaru parku narodowego i rezerwatu przyrody, a także stwierdza, że są to cele publiczne w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Natomiast w art. 5 pkt 17 ustawy o ochronie przyrody znajduje się definicję siedliska przyrodniczego którym jest obszar lądowy lub wodny, naturalny, półnaturalny lub antropogeniczny, wyodrębniony na podstawie cech geograficznych, abiotycznych i biotycznych, a formami ochrony przyrody są w świetle tej ustawy parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000, pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe oraz ochrona gatunkowa roślin, zwierząt i grzybów.
Jak podkreśla doktryna nie oznacza to, że wymienione formy ochrony są celami publicznymi same w sobie, bo komentowany przepis zalicza do celów publicznych jedynie ochronę zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt lub siedlisk przyrody. Jednak ten cel publiczny może być realizowany za pomocą wymienionych form ochrony przyrody i wówczas rezerwat przyrody, park narodowy itp. mogą stanowić powód wywłaszczenia jako służące ochronie konkretnych gatunków zagrożonych wyginięciem lub siedlisk przyrody (Bończak-Kucharczyk Ewa, Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2017).
Ale cel ten może być realizowany także za pomocą innych form, gdyż według art. 47 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody rośliny, zwierzęta i grzyby należące do gatunków zagrożonych wyginięciem w środowisku przyrodniczym podlegają ochronie w ogrodach zoologicznych, ogrodach botanicznych i bankach genów. Jeśli więc formą realizacji celu publicznego, o którym mowa w art. 6 pkt 9b ustawy o gospodarce nieruchomościami mogą być ogrody zoologiczne i botaniczne oraz banki genów, to także i one mogą stanowić powód wywłaszczenia, jeśli służą realizacji tego celu.