Poznań jest jednym z trzech miast wiodących w międzynarodowym projekcie Connecting Nature, którego celem jest upowszechnienie rozwiązań opartych na środowisku – przekazało biuro informacyjne województwa wielkopolskiego w Brukseli.
Jak poinformowało biuro, Poznań wspólnie z pozostałymi partnerami ma pracować nad stworzeniem mechanizmów związanych z korzystaniem z dostępny obszarów zielonych, które pozwolą na replikowanie doświadczeń w innych miastach.
„Jako jedno z miast wiodących, stolica Wielkopolski podzieli się też swoimi doświadczeniami m.in. w zakresie rozwoju koncepcji plaż miejskich jako tymczasowego zagospodarowania terenów zagrożonych powodzią” - zapowiedzieli przedstawiciele woj. wielkopolskiego w Brukseli.
Celem projektu jest również budowanie sieci ogrodów społecznych poprzez tworzenie nowych przestrzeni, stopniowe udostępnianie wybranych ogródków szkolnych i przedszkolnych mieszkańcom.
Ponadto w projekcie przewidziano tworzenie punktowych obszarów zieleni w gęstej zabudowie Śródmieścia z udziałem mieszkańców, a także dalszą rewitalizację terenów nadwarciańskich i gospodarowanie wodami opadowymi.
Jak przekazało biuro, udział w projekcie to także szansa na międzynarodową promocję Poznania jako ośrodka zielonego. Miasto wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza będą w 2020 roku organizatorami konferencji międzynarodowej dla partnerów konsorcjum i ekspertów w obszarze rozwiązań opartych o środowisko.
Projekt Connecting Nature będzie realizowany od czerwca 2017 r. do maja 2022 r. Jest on finansowany z Programu Horyzont 2020, największego projektu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.
W projekcie uczestniczą trzy miasta wiodące: Poznań, Glasgow i Genk. Udział w programie zadeklarowano również osiem miast „naśladowców”: La Coruna, Bolonia, Burgas, Ioannina, Pavlos Mela, Malaga, Sarajewo i Nikozja.
Źródło: samorzad.pap.pl