Celem publicznym w świetle art. 6 pkt 5a ustawy o gospodarce nieruchomościami jest ochrona Pomników Zagłady w rozumieniu przepisów o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady oraz ochrona miejsc i pomników upamiętniających ofiary terroru komunistycznego.
Niezależnie od art. 6 pkt 5a ustawy o gospodarce nieruchomościami ochrona Pomników Zagłady została wskazana jako cel publiczny także w art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady,
Według art. 1 ust. 2 tej ustawy ochrona Pomników Zagłady polega na tworzeniu ich stref ochronnych oraz wprowadzeniu na obszarze Pomników Zagłady i ich stref ochronnych szczególnych zasad w zakresie:
1) odbywania zgromadzeń,
2) prowadzenia działalności gospodarczej,
3) budowy obiektów budowlanych, tymczasowych obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych;
4) wywłaszczania nieruchomości.
Ustawa ta zawiera zamknięty katalog Pomników Zagłady.
Strefę ochronną Pomnika Zagłady stanowi pas gruntu o szerokości nie większej niż 100 m od granic Pomnika Zagłady. Granice obszarów niektórych Pomników Zagłady oraz granice stref ochronnych dla tych Pomników określone zostały w rozporządzeniach.
Za cel publiczny uznana została w art. 6 pkt 5a ustawy o gospodarce nieruchomościami także ochrona miejsc i pomników upamiętniających ofiary terroru komunistycznego. Ponieważ do takich miejsc i pomników nie odnosi się bezpośrednio żaden akt prawny. To z ich identyfikacją mogą być związane różne problemy.