Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polsko-szwedzkie budowanie

Polsko-szwedzkie budowanie fotolia.pl

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Innowacyjności Królestwa Szwecji oraz Szwedzkim Stowarzyszeniem Publicznych (Samorządowych) Przedsiębiorstw Budownictwa Mieszkaniowego (SABO) przygotowują polsko-szwedzki projekt pilotażowy kompleksowej realizacji inwestycji mieszkaniowej w Szwecji przez polskie firmy w roli generalnego wykonawcy. Polskie firmy są obecne i cenione na szwedzkim rynku budowlanym: budują w Szwecji, oferują swoje usługi, prowadzą roboty podwykonawcze, jednak celem projektu jest wypromowanie na szwedzkim rynku polskich podmiotów jako generalnych wykonawców.

W ciągu najbliższych tygodni powołany zostanie zespół (na podstawie zarządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 27 kwietnia 2017 r.), którego zadaniem będzie przygotowanie projektu pilotażowego realizowanego na szwedzkim rynku budownictwa mieszkaniowego przez polskie podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie budownictwa. Do projektu zaproszone są zwłaszcza cenione polskie firmy i przedsiębiorstwa już operujące z sukcesem na szwedzkim rynku budowlanym. Warto wymieniać doświadczenia i nawiązywać współpracę, która umożliwi podjęcie generalnego wykonawstwa dla inwestycji mieszkaniowej na rynku szwedzkim przez polskie firmy – te które już są tam obecne i te, które panują ekspansję na ten rynek także w oparciu o konsorcja. Projekt ma za zadanie wsparcie polskich przedsiębiorstw na szwedzkim rynku budowlanym i umożliwienie tym podmiotom realizacji kompleksowych inwestycji budowlanych w roli generalnego wykonawcy.

Przedmiotem prac zespołu będzie:

  • zarekomendowanie przedsiębiorstwa lub konsorcjum polskich przedsiębiorstw budowlanych, dających gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług do realizacji inwestycji budowlanej na terenie Szwecji oraz umożliwienie firmie lub konsorcjum wzięcia udziału w postępowaniu przetargowym oraz
  • opracowanie materiałów, które ułatwią polskim przedsiębiorstwom budowlanym udział w postępowaniach przetargowych organizowanych przez miejskie spółki zajmujące się dostarczaniem mieszkań na wynajem w Szwecji. Zadaniem wybranego przedsiębiorstwa lub konsorcjum będzie przeprowadzenie inwestycji budowlanej w Göteborgu.

Dzięki temu reprezentanci polskiego środowiska budowlanego zyskają niezbędne doświadczenie, które będzie mogło zostać wykorzystane przy kolejnych przetargach organizowanych przez publiczne (samorządowe) przedsiębiorstwa budownictwa mieszkaniowego w Szwecji.

Głównymi partnerami projektu będą Ministerstwo Przedsiębiorczości i Innowacyjności Królestwa Szwecji, przy wsparciu SABO oraz Framtiden uznawany za największy w Szwecji podmiot dostarczający mieszkania do publicznego zasobu mieszkań na wynajem.
W skład zespołu mają wchodzić przede wszystkim przedstawiciele ogólnopolskich i regionalnych stowarzyszeń lub organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa budowlane, w tym tych, które specjalizują się w eksporcie towarów i usług lub chcą promować świadczenie swoich usług na rynkach zagranicznych.

Minister Infrastruktury i Budownictwa zaprasza wszystkie podmioty, organizacje lub stowarzyszenia chętne do współpracy do zgłaszania swoich kandydatur do nowo powoływanego zespołu do 31 maja 2017 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzyści, jakie niesie za sobą możliwość rozpoczęcia współpracy ze Szwecją, były prezentowane m.in. w trakcie tegorocznego I Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury BUDMA 2017 – szczegółowe informacje  http://mib.gov.pl/files/0/1797719/Wsparciedlapolskichfirmbudowlanych.pdf .

Źródło: mib.gov.pl

Pt., 12 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun