Ustawodawca zdecydował się na wyłączenie możliwości udziału w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia na budowę organizacji społecznych, wskazując, że przepisu art. 31 kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę, co literalnie statuuje art. 28 ust. 3 ustawy Prawo budowlane.
Działanie przepisu art. 31 kpa zostało wyłączone w postępowaniu pozwolenie na budowę, wskutek czego organizacje społeczne zostały pozbawione prawa uczestnictwa w tym postępowaniu na prawach strony. Zgodnie bowiem z art. 28 ust. 3 Prawa budowlanego - przepisu art. 31 kpa nie stosuje się w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę. Wyłączenie organizacji społecznych z postępowania o wydanie pozwolenia na budowę nie ma jednak charakteru absolutnego z tej przyczyny, że organizacje te mogą brać udział w postępowaniu na podstawie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy Prawo ochrony środowiska.
Zgodnie bowiem z art. 28 ust. 4 Prawa budowlanego ust. 3 art. 28 nie stosuje się w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę wymagającym udziału społeczeństwa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. W tym przypadku stosuje się przepisy art. 44 ustawy, o której mowa w zdaniu pierwszym.
Stosownie do art. 44 ust. 1 ustawy środowiskowej organizacje ekologiczne, które powołując się na swoje cele statutowe, zgłoszą chęć uczestniczenia w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, uczestniczą w nim na prawach strony. Tak więc katalog sytuacji, w których wymagany jest udział społeczeństwa w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę jest zamknięty.
Źródło: CBOSA