Misją Koszalińskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Sspołecznych jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez wzmacnianie działalności podmiotów sektora pozarządowego w ich otoczeniu oraz pomoc grupom zagrożonym marginalizacją.
Widząc konkretne potrzeby sektora pozarządowego w województwie zachodniopomorskim i mając wizję ich zaspokojenia, Centrum przyjęło następujące cele:
- Zwiększenie znaczenia sektora pozarządowego w życiu publicznym regionu. Wszystkim skłonnym do niesienia pomocy innym, którzy do tej pory nie wiedzieli o możliwości założenia np. stowarzyszenia, lub nie umieli tego zrobić samodzielnie, Centrum pomaga w organizowaniu się w formalne grupy. Wzrost liczby organizacji zrzeszających ludzi zaangażowanych w sprawy lokalne sprawi, że sektor ten będzie bardziej widoczny w regionie, będzie miał większe poparcie ze strony społeczności.
- Zbudowanie fundamentu dla rozwoju organizacji społecznych działających w województwie zachodniopomorskim. KCWIS jest miejscem, gdzie przedstawiciele sektora pozarządowego otrzymają pomoc w sytuacjach, gdy samodzielnie nie będą potrafili pokonać przeszkód, na które napotkają w trakcie wykonywania swojej pracy. Tu są mobilizowani do aktywności przekonywani o potrzebie działania oraz zachęcać do ciągłego rozwijania swoich umiejętności.
- Ukazanie potrzeby istnienia i możliwości współpracy pomiędzy organizacjami działającymi w trzecim sektorze oraz współpracy tego sektora z samorządem lokalnym.
- Tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Uczestnicy uważają, że dzięki działaniom Centrum, przyczyniają się do zwiększenia liczby osób angażujących się w inicjatywy lokalne mające na celu rozwiązywanie ważnych spraw dotyczących obszaru, gdzie mieszkają i pracują.
- Zwiększenie poziomu aktywności zawodowej i społecznej grup narażonych na wykluczenie społeczne. Centrum wspiera osoby, które z różnych przyczyn są w niekorzystnej sytuacji życiowej i/lub na rynku pracy.
Swoją działalność Koszalińskie Centrum prowadzi na terenie całego województwa zachodniopomorskiego w 5 obszarach:
- gromadzenie, przetwarzanie i dystrybucja informacji dla i o sektorze pozarządowym;
- udzielanie indywidualnych porad i konsultacji z zakresu: tworzenia i funkcjonowania organizacji, pozyskiwania środków na działalność (w tym z funduszy europejskich) i in.;
- organizowanie i prowadzenie szkoleń i warsztatów podnoszących umiejętności przedstawicieli III sektora; przykładowa tematyka: pozyskiwanie środków na działalność; planowanie, tworzenie i zarządzanie projektem;
- inicjowanie i organizowanie przedsięwzięć skierowanych na wewnętrzną integrację sektora społecznego: organizowanie tematycznych spotkań organizacji pozarządowych; pośrednictwo w kontakcie organizacji o podobnym profilu działania;
- animowanie współpracy władz samorządowych i organizacjami pozarządowymi.
Więcej informacji można znaleźć klikając tutaj. Zachęcamy.