Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego przyjęty

Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego przyjęty fotolia.pl

6 marca 2012 r. Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego (KPZK). Zastąpi on, obowiązujący obecnie, Krajowy Plan Reagowania Kryzysowego.

Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego odzwierciedla nowe spojrzenie na procesu planowania cywilnego, stanowi także kompleksowe podejście do zarządzania kryzysowego – obejmującego zarówno zapobieganie zagrożeniom, przygotowanie do nich, reagowanie w przypadku ich wystąpienia, jak również odtwarzanie powstałych zniszczeń i strat.

Plan został sporządzony przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, we współpracy z ministerstwami, urzędami centralnymi i województwami, w oparciu o ustawę z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym z późn. zm.

W Krajowym Planie Zarządzania Kryzysowego wskazano możliwe zagrożenia oraz odpowiedzialności poszczególnych organów (organy wiodące i współpracujące). Ujęto też systemy monitorowania różnego rodzaju zagrożeń, a więc wskazano narzędzia umożliwiające prognozowanie  ich wystąpienia. Zamieszczono też szereg procedur reagowania kryzysowego.

Ponadto, w KPZK uwzględniono wnioski z Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego, opracowanego na podstawie informacji uzyskanych od ministrów, kierowników urzędów centralnych i wojewodów.
KPZK składa się z trzech  części: planu głównego, zespołu przedsięwzięć na wypadek sytuacji kryzysowej oraz załączników funkcjonalnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Pon., 12 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna