Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Senioralne Biuro Karier, czyli nowa forma aktywności dla Seniorów. Wywiad z Joanną Dolińską-Dobek

Senioralne Biuro Karier, czyli nowa forma aktywności dla Seniorów. Wywiad z Joanną Dolińską-Dobek na zdjęciu: Joanna Dolińska-Dobek

W odpowiedzi na zmiany demograficzne poszczególne miejscowości oferują rozmaite formy aktywności dla Seniorów. W Warszawie obecnie mieszka 486 tys. osób starszych, co stanowi 27 procent mieszkańców. Sposoby aktywizacji są różne, a jedną z nich – Senioralne Biuro Karier. Czym się zajmuje? Na jaką pracę mogą liczyć Seniorzy odwiedzający SBK? Zapytaliśmy Joannę Dolińską-Dobek, Dyrektorkę Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”.

Senioralne Biuro Karier to nowa inicjatywa dla aktywnych seniorów w Warszawie. Na czym polega?

Joanna Dolińska-Dobek: Senioralne Biuro Karier to nowe miejsce w Warszawie, w którym osoby na emeryturze mogą uzyskać informacje dotyczące ofert pracy oraz uzyskać wsparcie w poszukiwaniu pracy, konsultacje doradcy zawodowego. Senioralne Biur Karier jest miejskim przedsięwzięciem, które powstało w porozumieniu Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” z Urzędem Pracy.

W Warszawie mieszka 486 tys. osób starszych (60+), to 27% naszych mieszkańców. Poprzez działanie Senioralnego Biura Karier wspieramy tych seniorów, którzy chcą powrócić do aktywności zawodowej, wykorzystując swoje doświadczenie i potencjał gromadzone przez całe zawodowe życie. Jest to o tyle ważne, że biorąc pod uwagę dostępne badania, wiemy, że aktywność na emeryturze w obszarze społecznym czy zawodowym pomaga znacznie dłużej zachować samodzielność we wszystkich sferach życia. Przedsięwzięcie spotkało się z zainteresowaniem seniorów ponieważ tylko w ciągu 2,5 tygodnia działalność i odwiedziło nas bądź podjęło kontakt telefoniczny 215 osób.

Senioralne Biuro Karier mieści się na parterze Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM) „Nowolipie”. Ta lokalizacja została wybrania nie bez przyczyny; pozwala ona na połączenie działań w obszarze aktywności zawodowej osób starszych z aktywnością społeczną. Seniorzy mogą jednocześnie uzyskać informację o możliwości udziału w zajęciach, kursach, spotkaniach skierowanych do seniorów i grup międzypokoleniowych bądź zaangażowanie się z wolontariat senioralny.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej jest miejscem, w którym seniorzy mogą skorzystać m.in. z kursów komputerowych, punktu cyfrowego wsparcia, zajęć ruchowych takich jak gimnastyka antydyskopatyczna,  joga, tańce hawajskie, taniec dla osób z chorobą Parkinsona, nauki języków obcych, warsztatów malarskich, spotkań tematycznych, wydarzeń kulturalnych. Funkcjonuje u nas Punkt Wolontariatu Senioralnego, w którym seniorzy mogą dowiedzieć się, jak i gdzie mogą zaangażować się w działania wolontarystyczne. A to tylko część działań podejmowanych przez CAM, również we współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami.  Poza tym można skorzystać z oferty klubokawiarni .

Jaką pracę mogą tutaj znaleźć seniorzy? I co muszą dokładnie zrobić, by tak się stało?

Joanna Dolińska-Dobek: Seniorzy mogą przyjść osobiście do Senioralnego Biura Karier. Możliwy jest także kontakt telefoniczny lub mailowy. Z dostępnymi ofertami pracy seniorzy mogą zapoznać się na stronie internetowej www.cam.waw.pl w sekcji Senioralne Biuro Karier. Obecnie oferujemy 305 miejsc pracy dla seniorów. Ta oferta jest różnorodna np.  lekarz, główny specjalista  ds. zamówień publicznych, specjalista ds. prawnych, starszy inspektor ds. przygotowywania kontroli i analiz, księgowa/y, pracownik administracyjny , nauczyciel wychowania przedszkolnego, opiekun, woźny, pomoc kuchenna, portier, pracownik hali i wiele innych.

Gdyby w przedstawionych propozycjach pracy nie było takiej, która odpowiada na potrzeby seniora poszukującego pracy, może on pozostawić informacje o swoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym.

Aktywizacja seniorów to bardzo ważne zagadnienie, które w Warszawie jest realizowane na wiele sposobów. Z jakich jeszcze aktywności mogą skorzystać seniorzy w mieście?

Joanna Dolińska-Dobek: W odpowiedzi na zmiany demograficzne Miasto realizuje program Warszawa Przyjazna Seniorom, dołączając do miast europejskich wprowadzających dobre praktyki sprzyjające zwiększeniu aktywności społecznej seniorów. Program wynika ze Społecznej Strategii Warszawy na lata 2009-2020.

Program skierowany do najstarszych mieszkańców Warszawy ma na celu poprawę jakości ich życia m.in. poprzez rozszerzanie dostępnej oferty spędzania wolnego czasu, wzmocnienia pozycji seniorów na rynku pracy, utrzymania ich samodzielności w miejscu zamieszkania.

Działań jest bardzo dużo i trudno wymienić wszystkie. Warto wspomnieć o Warszawskich Dniach Seniora – corocznym okołomiejskim wydarzeniu promującym pozytywny wizerunek seniorów. W ciągu 10 dni organizowanych jest ponad 450 wydarzeń, w których bierze udział ponad 30 tysięcy mieszkańców. Kolejne z wydarzeń to Warszawska Olimpiada Seniorów - jest jednodniową imprezą o charakterze sportowo-rekreacyjnym dla warszawiaków w wieku 60+. Dotychczasowe trzy odsłony tej wyjątkowej inicjatywy odpowiadają na potrzeby nestorów, którzy chcą rozwijać swoją aktywność fizyczną.

Miasto wspiera działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku – w ramach umów wieloletnich miasto dofinansuje 21 placówek, dla ok. 6000 słuchaczy. Intensywne działania miast dotyczą tez zapobiegania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

Organizowane są kursy komputerowe dla seniorów. W Warszawie funkcjonuje program promocji zdrowia pn. „Aktywny Senior”. Program ma na celu zachowanie i poprawę ogólnej sprawności oraz jakości życia seniorów i seniorek.

Senioralne Biuro Karier to ogromne korzyści dla seniorów. A co zyskają przedsiębiorcy?

Joanna Dolińska-Dobek: Miasto wspierając obie strony daje szansę seniorom na dłuższą aktywność na rynku pracy i większe zarobki, a pracodawcom realne możliwości znalezienia doświadczonego pracownika. Liczymy na to, że będą mieli możliwość znalezienia wykwalifikowanych, zmotywowanych, doświadczonych kandydatów do pracy, a dzięki inwestycji w dojrzałych pracowników i przekazywaniu wiedzy między pokoleniami, będą mogli budować dobrze funkcjonujące zespoły, otwarte na rozwiązania uwzględniające potrzeby osób w każdym wieku.

Przygotowując się do uruchomienia Senioralnego Biura Karier rozmawialiśmy z przedstawicielami pracodawców. Bardzo dobrze przyjęli informację o powstaniu SBK ponieważ wykorzystywane dotychczas kanały poszukiwania pracowników m.in. poprzez Internet, często były niedostępne dla seniorów.  

Aktywizacja seniorów i zachęcanie ich, aby znów stali się aktywnymi uczestnikami rynku pracy ma też inny wymiar. W sytuacji, gdy stopa bezrobocia na warszawskim rynku pracy wynosi tylko 1,3 proc. poszukiwanie nowych pracowników, także wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę jest koniecznością.

Jakie przedsiębiorstwa/organizacje współpracują z Senioralnym Biurem Karier?

Joanna Dolińska-Dobek: Wolę współpracy zgłosili: Francuska-Polska Izba Gospodarcza, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Pracodawcy Mazowsza. Deklarują oni podjęcie działań na rzecz pozyskiwania kandydatów w wieku emerytalnym. Trwają rozmowy z kolejnymi izbami.

Sob., 29 Lt. 2020 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska