Perspektywa unijnych pieniędzy dla Polski w najbliższych latach mocno się skurczyła. Do tej pory budżety wielu miast szczodrze korzystały ze środków Wspólnoty. Teraz bardzo może się to zmienić, co dla samorządów jest poważnym wyzwaniem. O tej perspektywie będzie podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów mówił marszałek województwa wielkopolskiego – Marek Woźniak.
Jest absolwentem archeologii na Wydziale Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył również Podyplomowe Studium Samorządu Terytorialnego na Wydziale Prawa i Podyplomowe Studium Polityki i Zarządu Lokalnego na tym samym uniwersytecie.
Marek Woźniak niemal całą karierę zawodową związany jest z samorządem. W październiku 2005 roku objął funkcję marszałka województwa wielkopolskiego i sprawuje ją do dziś.
W panelu Polityka Spójności Unii Europejskiej 2021-2027 – nadzieje, oczekiwania, realia, uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące nowego budżetu Unii Europejskiej. Będzie on odzwierciedleniem wyzwań stojących przed europejską wspólnotą w zakresie bezpieczeństwa, wewnętrznej spójności i budowania przyszłości opartej na badaniach i wiedzy, ale także umiejętnościach negocjacyjnych państw oraz zdolności budowania sojuszy ponadnarodowych. Dla Polski, naszych regionów i miast, wciąż kluczowy jest impuls prorozwojowy, który zapewniają nam fundusze spójności.
Głównym pytanie, jakie zadają sobie polscy samorządowcy dotyczy planu z mniejszym budżetem kohezyjnym, który wciąż pozytywnie powinien stymulować rozwój naszych małych Ojczyzn. To wyzwanie stojące przed instytucjami europejskimi, rządami i władzami regionów. Poważnym wyzwaniem jest wskazanie dziedzin i obszarów wymagają priorytetowo wsparcia.
Jak aktualnie wykorzystywane są w województwie wielkopolskim unijne dotacje?
Od początku perspektywy 2014-2020 Wielkopolska należy do grona liderów wdrażania środków unijnych. Z ponad 10 mld zł budżetu WRPO 2014+ podpisaliśmy już prawie 2,3 tys. umów o wartości ok. 7,5 mld zł dotacji UE. To czwarty wynik wśród 16 województw. Już widzimy pierwsze efekty realizacji projektów. Powstają kolejne kilometry dróg, nowe węzły przesiadkowe, a szkoły czy szpitale otrzymują nowoczesny sprzęt czy nowe pomieszczenia. Budujemy również najnowocześniejszy w kraju Szpital Dziecięcy w Poznaniu. Na ukończeniu jest największa inwestycja kolejowa, czyli modernizacja linii z Poznania do Piły. Nie zapominamy także o sferze społecznej. Jako pierwsi w kraju rozwijamy system opieki nad seniorami czy osobami z zaburzeniami psychicznymi za pośrednictwem środowiskowych centrów wsparcia. Pomagamy również osobom wykluczonym społecznie czy bezrobotnym. Z programu regionalnego korzystają także przedsiębiorcy.
Szczególnie cieszy nas, że 26% środków wypłaconych beneficjentom przeszło już pozytywnie certyfikację, czyli, że zostało właściwie rozliczonych, co potwierdziła KE. To drugi wynik w kraju!
Dalsza część wywiadu na stronach Europejskiego Kongresu Samorządowego.