Gmina Kobylnica zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej Związku Powiatów Polskich w kategorii gmin wiejskich za 2015 r. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z Leszkiem Kulińskim, wójtem gminy.
Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie działania proekologiczne prowadzi gmina?
Leszek Kuliński:Celem Gminy Kobylnica jest dynamiczny, ale zrównoważony rozwój. Jesteśmy świadomi, że z uwagi na intensywny rozwój budownictwa, głównie mieszkaniowego oraz dynamiczny rozwój gospodarczy konieczne jest prowadzenie działań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym wpływom tych procesów na środowisko oraz ludzi. Szukamy rozwiązań stymulujących rozwój, nie zapominając o naszych zasobach naturalnych.
Nasze działania koncentrują się na:
- poprawie jakości powietrza poprzez wzrost efektywności energetycznej budynków komunalnych, zmniejszenie energochłonności oświetlenia zewnętrznego,
- poprawie jakości wód oraz gleby poprzez budowę zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej (poziom skanalizowania gminy wynosi blisko 80 %),
- wsparciu osób fizycznych w zakresie modernizacji źródeł ciepła (poprzez dotacje),
- realizacji projektów mających na celu dywersyfikację źródeł energii i wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym gminy.
DWW: Co Pana zdaniem wyróżnia działania gminy na tle innych?
L.K.: Udaje nam się realizować projekty dla mieszkańców oraz z ich udziałem. W celu realizacji projektów proekologicznych często wykraczamy poza zadania własne gminy określone ustawami. Wytyczamy nowe kierunki, szukamy rozwiązań, przecieramy szlaki, którymi mogą podążać inni. W odpowiednim też czasie dostrzegliśmy możliwości związane z rozwojem energetyki wiatrowej, które potrafiliśmy wykorzystać z korzyścią dla gminy.
Analizując - z perspektywy czasu - nasze działania na rzecz ochrony środowiska oraz poprawy warunków życia mieszkańców podejmowane na przestrzeni wielu lat uważam, że byliśmy odważni oraz zdeterminowani.
Począwszy od końca lat 90. kiedy to wspólnie z mieszkańcami przystąpiliśmy do budowy sieci gazowej w największej miejscowości gminy, poprzez budowę kanalizacji na przełomie lat 2002 - 2003 w czterech miejscowościach gminy (w których obecnie mieszka blisko 35 % naszych mieszkańców), kontynuację budowy kanalizacji sanitarnej w latach 2009- 2013 w wyniku której systemem kanalizacji objęto kolejne 40 % mieszkańców gminy (co daje łącznie ok. 80% mieszkańców gminy korzystających ze zbiorczej sieci), a także projekty w wyniku których blisko 500 gospodarstw domowych zostało (lub wkrótce zostanie) wyposażonych w systemy oparte na odnawialnych źródłach energii (systemy solarne, pompy ciepła, układy fotowoltaiczne), wiemy że tylko dobra, choć czasami trudna współpraca z mieszkańcami gwarantuje sukces. Tym doświadczeniem chętnie się dzielimy, mając świadomość, że tego typu działania realizowane w skali kraju będą miały realny wpływ na poprawę naszego środowiska.
DWW: Co Pana zdaniem warto kontynuować? Co warto, aby stało się wzorcem dla innych samorządów?
L.K.: Projekty realizowane z mieszkańcami, poszukiwanie wspólnych celów. Otwartość, gotowość do współpracy z mieszkańcami, przedsiębiorczymi. W wyniku tego typu projektów mieszkańcy odnoszą bezpośrednie korzyści z naszych działań, widoczny jest również znaczny wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
DWW: Co daje gminie zwycięstwo w rankingu OZE ZPP?
L.K.: Satysfakcję z tego, że podejmując działania proekologiczne jesteśmy postrzegani pozytywnie. Jest to także takim motorem napędowym do poszukiwania rozwiązań możliwych do wykorzystania przez wszystkich. No i prestiż.
Korzystając z okazji chciałbym też podziękować za to, że są organizowane, a przede wszystkim kontynuowane takie konkursy.
DWW: My pięknie dziękujemy za udział i za rozmowę.