Miasto Nowy Sącz zajęło I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej Związku Powiatów Polskich w kategorii miast na prawach powiatu za 2015 r. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z prezydentem miasta, Ryszardem Nowakiem.
Ryszard Nowak: Nasze działania proekologiczne ukierunkowane są przede wszystkim na poprawę jakości powietrza, czyli kwestii dotykającej właściwie większości miast, nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. Do tego problemu jako prezydent miasta podchodzę bardzo poważnie, choć mam świadomość, że nakładają się tutaj zarówno czynniki związane z wielkością emisji zanieczyszczeń, ale również czynniki naturalne, jak na przykład położenie miasta, czy ukształtowanie terenu wokół. Trzeba jednak podkreślić, że jesteśmy w czołówce samorządów walczących z niską emisją, a w ostatnich latach przeznaczyłem na ten cel blisko 35 mln zł.
Podjęte działania zostały poprzedzone szczegółową inwentaryzacją niskich źródeł emisji. Głównym celem było ustalenie stanu faktycznego i wypracowanie odpowiednich działań w zakresie ograniczenia niskiej emisji. Dlatego miasto wystąpiło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie o dofinansowanie w ramach programu KAWKA, co umożliwiło wymianę pieców węglowych na kotły gazowe i wysoko sprawne kotły węglowe w ponad 350 gospodarstwach, montaż kolektorów słonecznych i pomp ciepła oraz dofinansowanie eliminacji kotłowni na paliwa stałe w budynkach miejskich. Nadal podejmujemy kolejne działania w celu kontynuacji eliminacji źródeł niskiej emisji i obecnie w przygotowaniu jest kolejny plan na przyszłe lata wspierający finansowo mieszkańców przy wymianie dotychczasowych kotłów na paliwo stałe, na nowoczesne kotły gazowe i zastosowanie odnawialnych źródeł energii. W przyszłym roku planujemy wprowadzenie dalszych zachęt finansowych dla mieszkańców miasta chętnych do wykorzystywania energii słonecznej poprzez instalacje baterii fotowoltaicznych.
Dziennik Warto Wiedzieć: Co Pana zdaniem w szczególności warto kontynuować i rekomendować, aby stało się wzorem dla innych samorządów?
R.N.: Warto pokazać innym samorządom, że z niską emisją można walczyć wspólnie. Tak jest w przypadku Nowego Sącza i gmin sąsiadujących, a za duży sukces uważam zawarcie porozumienia miast i gmin Kotliny Sądeckiej „Kotlina Sądecka w zdrowej atmosferze”. Jego celem jest nie tylko wymiana doświadczeń, ale przede wszystkim podejmowanie wspólnych działań mających na celu walkę z niską emisją, w tym staranie się o środki zewnętrzne, które pozwolą na wdrażanie projektów wpływających na poprawę powietrza nie tylko w Nowym Sączu, ale także w całej Kotlinie Sądeckiej.
DWW: Co w Pana ocenie daje miastu zwycięstwo w rankingu Odnawialnych Źródeł Energii - Związku Powiatów Polskich?
R.N.: To przede wszystkim odpowiedzialne i konsekwentne działanie i wdrażanie wielu projektów, które pozwalają w większym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii i przez to ograniczać niską emisję. Te działania przynoszą efekty, choć nie mam wątpliwości, że jest to praca na długie lata, którą Nowy Sącz realizuje i staje się dzięki temu przykładem dla innych samorządów. To mobilizuje do dalszej pracy na rzecz poprawy powietrza w naszym mieście.
DWW: Bardzo dziękuję za rozmowę.