Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasady dobrego zachowania w środkach komunikacji miejskiej

Zasady dobrego zachowania w środkach komunikacji miejskiej fotolia.pl

Gdy jesteśmy w autobusie, tramwaju czy też metrze, powinniśmy, tak jak nakazuje dobre wychowanie, pamiętać o tym, że obok są inni ludzie, którzy mają określone prawa i potrzeby, których prawa powinniśmy respektować, a potrzeby, w miarę możliwości, brać pod uwagę. Zatem jakich to zasad dobrego wychowania powinno sie przestrzegać podróżując środkami komunikacji miejskiej?

 1. Wsiadając do autobusu/tramwaju
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że najpierw wysiadają pasażerowie, a następnie wsiadają nowi. Najpierw przez drzwi przechodzą osoby starsze i kobiety. Młodzi mężczyźni powinni czekać na końcu kolejki. Z uwagą należy traktować rodziców z małymi dziećmi. Powinno się przepuścić taką rodzinę, by rodzice mogli usiąść z małymi pasażerami i zapewnić im bezpieczeństwo. Przy wsiadaniu powinno się również pomóc osobom chorym i niepełnosprawnym a także kobietom wnoszącym wózek. Warto także pamiętać o parasolach, należy je złożyć jeszcze na przystanku i trzymać czubkiem do ziemi, by przy wsiadaniu nie zrobić komuś przypadkiem krzywdy.

2. W kwestii ustępowania miejsc
Mężczyźni powinni wstać z miejsca, jeśli obok nich podróżuje kobieta. Powinno się również ustępować miejsca osobom mającym trudności z chodzeniem (np. osobie wspartej na kulach) a także osobom w podeszłym wieku.

3. Zachowanie w czasie podróży
Nie powinno się przyglądać innym osobom a zwłaszcza tym siedzącym naprzeciwko. Nie należy komentować czyjegoś stroju czy też ogólnie wyglądu. Jeżeli komuś przeszkadza zachowanie innej osoby, może dyskretnie zwrócić uwagę. Należy pamiętać, że krzyk i kłótnie świadczą o braku kultury. Nie powinno się rozmawiać tak, aby wszyscy pasażerowie słyszeli dyskusję (szczególnie nieodpowiednie jest opowiadanie „na głos” o swoich prywatnych sprawach lub co gorsza o sprawach innych ludzi) tyczy się to również rozmowy przez telefon komórkowy. Nie należy zaglądać przez ramię pasażerom czytającym gazetę, książkę, sms – a. Jeżeli podróżuje się z dzieckiem i trzyma je na kolanach należy zwrócić uwagę na to, by nie ubrudziło butami siedzenia lub ubrania osoby siedzącej naprzeciwko. Gdy jednak tak się stanie nie można udawać, że się tego nie widziało tylko najzwyczajniej przeprosić.

4. Wysiadając z autobusu/tramwaju
Przede wszystkim nie należy się pchać na siłę przez kolejkę oczekujących na wyjście. Jeżeli wychodzi mało osób, dobrze byłoby umożliwić wyjście w pierwszej kolejności kobietom i osobom w podeszłym wieku. W tłumie wysiadających nie jest to konieczne, gdyż może spowodować niepotrzebne zamieszanie.

Źródło:  spec.pl oraz savoir-vivre.com.pl

Niedz., 15 Lp. 2012 1 Komentarz Dodane przez: Dawid Kulpa

Komentarze

Svitlana
0 # Svitlana 2022-10-25 11:29
Witam!Wszystko dodrze,ale mam takie pytania . Jak powinien się zachować mężczyzna przy wyjście z autobusa :czyli on muszę podać rękę damie ,pomóc je wyjść czyli nie ma takich zasad?
| | |