Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Średnio 108 035 cyberataków w ciągu godziny

Średnio 108 035 cyberataków w ciągu godziny fotolia.pl

Użytkownicy surfujący po Internecie są narażeni na średnio 108 035 cyberataków w ciągu godziny. W 2011 roku cyberprzestępcy wykorzystali łącznie 4 073 646 domen w celu przeprowadzania ataków sieciowych. Statystyki te zostały stworzone na podstawie wyników dotyczących zeszłego roku dostarczonych przez Kaspersky Security Network - oparty na chmurze system monitorowania zagrożeń.

Internet stał się nieodzownym elementem codziennego życia: wykorzystujemy go w pracy, robimy zakupy online, korzystamy z usług bankowości internetowej, komunikujemy się ze znajomymi za pośrednictwem sieci i gramy w gry online. Trzeba jednak pamiętać, że internet jest główną „bramą", poprzez którą szkodliwe oprogramowanie przedostaje się do komputera. Ponadto, coraz częściej na największe ryzyko potencjalnej infekcji jesteśmy narażeni odwiedzając strony z treściami rozrywkowymi, a nie - jak mogłoby się wydawać - zasoby przeznaczone dla dorosłych.

Analitycy z Kaspersky Lab przeanalizowali zasoby, na których mieściło się najwięcej szkodliwych odsyłaczy, i stwierdzili, że najbardziej niebezpieczne są strony z filmami wideo (31% szkodliwych odsyłaczy). Na drugim miejscu znalazły się wyszukiwarki – użytkownicy klikają szkodliwe odsyłacze bezpośrednio w wynikach wyszukiwania (22% odsyłaczy jest potencjalnie niebezpiecznych). Na dalszym miejscu znalazły się portale społecznościowe (21%). Na czwartej i piątej pozycji uplasowały się strony z treściami dla dorosłych oraz sieci reklamowe.

- Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują różne rodzaje legalnych portali w celu rozprzestrzeniania swoich programów. W tym celu tworzą strony na portalach społecznościowych, wykorzystując je do wabienia swoich ofiar, rozprzestrzeniania spamu w prywatnych wiadomościach i aktywnego komentowania popularnych filmów wideo oraz podobnych treści, łącznie z odsyłaczami do szkodliwego oprogramowania w wysyłanych wiadomościach – wyjaśnia Jurij Namiestnikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

Źródło: Kaspersky Lab/polskaszerokopasmowa.pl

Niedz., 24 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka