Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z aprobatą Sejmu

Zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z aprobatą Sejmu fotolia.pl

Nad zmianami w ustawie o wspieraniu pieczy zastępczej oraz w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy debatowała w dniu 23 kwietnia br. sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Rządowy projekt przewiduje zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, w szczególności przez dofinansowanie wynagrodzeń osób pełniących funkcję rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka.

Nowelizacja przewiduje możliwość przeznaczenia całości lub części tego dofinansowania na dodatki dla osób pełniących funkcję rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka oraz koszty składek od tych dodatków.

Dofinansowanie ma być zapewnione corocznie w ustawie budżetowej, a kwota na nie przeznaczona ma wynieść nie więcej niż 85 mln zł.

Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedzieli, że planowane podwyżki dla rodzin zastępczych mają wynieść 1000 zł brutto, przy czym rząd planuje, że środki zostaną uruchomione już od 1 lipca 2024 r.

Komisja jednogłośnie poparła projekt ustawy, przy czym warto odnotować, że 26 kwietnia br. Sejm – również jednogłośnie – zagłosował za uchwaleniem ustawy, która trafi teraz do Senatu.

Z przebiegiem procesu legislacyjnego nad ustawą można zapoznać się tutaj 

Retransmisję posiedzenia komisji można obejrzeć tutaj 

Pt., 26 Kw. 2024 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak