Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPD i UNICEF Polska wspólnie za wzmocnieniem ochrony dzieci w Polsce

RPD i UNICEF Polska wspólnie za wzmocnieniem ochrony dzieci w Polsce fot.pixabay

Rzecznik Praw Dziecka i UNICEF Polska podpisały porozumienie o współpracy, by wspólnie lepiej chronić prawa dzieci w Polsce. Głównymi założeniami dokumentu są wzmacnianie krajowego systemu ochrony dzieci w Polsce, zwłaszcza w kontekście przyjęcia nadzwyczajnej liczby dzieci z doświadczeniem uchodźczym oraz wspólne monitorowanie wdrażania Konwencji o prawach dziecka w Polsce.

Rzeczniczka Praw Dziecka oraz UNICEF, działając w ramach swoich kompetencji, zobowiązali się do wspólnych wysiłków mających na celu zapewnienie ochrony praw wszystkich dzieci w Polsce, włączając w to również dzieci z doświadczeniem uchodźczym, które często znajdują się w szczególnie trudnych sytuacjach. Priorytetem współpracy jest także monitoring wdrażania Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz podnoszenie świadomości społecznej na temat tych praw. Rzeczniczka Praw Dziecka oraz UNICEF będą także współpracować w zakresie zbierania i analizowania danych dotyczących problemów, z którymi borykają się dzieci, oraz rozwój metod badawczych i mechanizmów informacji zwrotnej ich dotyczących. To co istotne, RPD i UNICEF w swoich działaniach będą dążyć do wzmacniania zaangażowania i partycypacji dzieci i nastolatków mieszkających w Polsce, aby byli aktywnymi uczestnikami procesu podejmowania decyzji dotyczących ich życia.

Prawa dziecka odgrywają kluczową rolę w polskim porządku prawnym, odzwierciedlając zobowiązania wynikające z Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1989 roku, a ratyfikowanej przez Polskę w 1991 roku. To właśnie Polska, będąc jednym z inicjatorów powstania tej Konwencji, przedłożyła jej pierwszy projekt Komisji Praw Człowieka ONZ. Prawa dziecka znalazły swoje miejsce również w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, co dodatkowo podkreśla ich istotność w naszym kraju.

Źródło: RPD

Pt., 26 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska