Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Masz wybór – wybierz tańszy prąd

Masz wybór – wybierz tańszy prąd fotolia.pl

Coraz więcej odbiorców w gospodarstwach domowych decyduje się na zmianę sprzedawcy energii. Najczęstszym powodem są realne oszczęności. Od  początku roku do końca kwietnia 2012 z możliwości zmiany sprzedawcy skorzystało ponad 30 tysięcy odbiorców energii w tym ponad 15 tys. to gospodarstwa domowe. 

Energia elektryczna od połowy 2007 jest towarem oraz przedmiotem nieograniczonego handlu, przy zachowaniu dotychczasowych warunków jej dystrybucji. Od 1 lipca 2007 r. każdy ma możliwość zakupu energii elektrycznej od dowolnego sprzedawcy. Zakup energii od dowolnego dostawcy możliwy jest dzięki obowiązywaniu tzw. zasady TPA. Zasada TPA (z ang. Third Party Access), czyli zasada dostępu stron trzecich do sieci, dzięki której odbiorcy końcowi mogą indywidualnie i swobodnie wybierać sprzedawcę energii, który zaoferuje najkorzystniejsze warunki sprzedaży, nadal korzystając z sieci energetycznej przedsiębiorstwa sieciowego.  Zatem energię elektryczną można kupować w oparciu o dwie osobne umowy – na zakup energii oraz na usługę jej dystrybucji.

Od 2010 znacząco rośnie liczba klientów, którzy zmieniają sprzedawcę. Urząd Regulacji Energetyki uruchomił stronę internetową http://www.maszwybor.ure.gov.pl/,  która  poświęcona jest rynkowi energii elektrycznej. Można znaleźć tam m.in. informacje w jaki sposób dokonać zmiany, sprawdzić sprzedawców na naszym terenie e. Ceny tj. koszty zakupu i dostarczenia energii elektrycznej do domu możemy policzyć korzystając udostępnionego kalkulatora.

Cenowy Energetycznego Kalkulator Internetowy- CENKI umożliwia porównywanie ofert cenowych sprzedawców, które są skierowane do odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Pokazuje różnice w koszcie zakupu energii elektrycznej w ujęciu rocznym. Ponadto odbiorca ma możliwość zapoznania się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi dostępnych ofert sprzedawców, takimi jak np. gwarancja stałej ceny lub ostrzeżenie o dodatkowej opłacie handlowej. URE zwraca uwagę, że oprócz kosztów zakupu energii warto też sprawdzić opcje płatności, ustalić okres obowiązywania kontraktu i warunki wypowiedzenia (np. czy kontrakt jest przedłużany automatycznie) oraz sprawdzić, czy nie ma ukrytych opłat (np. kary za kolejną zmianę), które w przypadku pojawienia się w umowie byłyby praktykami niedozwolonymi.

Źródło: Na podstawie informacji z www.ure.gov.pl

Pon., 18 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna