Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kto w Polsce korzysta z komputera i Internetu?

Kto w Polsce korzysta z komputera i Internetu? fotolia.pl

W 2010 r. niecałe 32% mieszkańców Polski nigdy nie korzystało z komputera. Wśród osób, które kiedykolwiek korzystały z komputera, dwie trzecie używały go codziennie, a ponad 90% w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Używanie komputera jest najmniej popularne wśród najstarszej i najmniej wykształconej części społeczeństwa. Aż 85% osób w wieku 65–74 lata w Polsce nigdy nie korzystało z komputera, natomiast w Norwegii w tej samej grupie wiekowej takich osób było tylko 19%, w Szwecji – 24%, a w Luksemburgu – 25%.

Z kolei w gronie najmłodszych, którzy są objęci badaniami wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych, czyli wśród osób w wieku 16–24 lat, zaledwie 1% nigdy nie korzystał z komputera. To wynik nieco lepszy niż średnia unijna w tym zakresie, wynosząca 3%.

Co piąta osoba w Polsce w wieku największej aktywności zawodowej, obejmującej lata 25–54, nigdy nie korzystała z komputera. W tej samej grupie wiekowej, wśród osób z wykształceniem wyższym tylko 1% nie używało komputera, podczas gdy wśród osób z wykształceniem niższym (podstawowe lub gimnazjalne) aż 58%.

W regionie wschodnim było mniej użytkowników komputerów (64%) niż przeciętnie w Polsce, natomiast w regionie południowo-zachodnim (72%) – więcej.

Z roku na rok spada odsetek osób, które nigdy nie miały kontaktu z internetem praktycznie we wszystkich grupach społecznych w Polsce. Z badania GUS przeprowadzonego w 2010 r. wynika, że z internetu nigdy nie korzystało 35% mieszkańców Polski.

Najwięcej użytkowników internetu, podobnie jak w przypadku komputerów, znajdziemy w najmłodszej części społeczeństwa w wieku 16–24 lata, a także wśród osób z wyższym wykształceniem. Z kolei osoby w wieku co najmniej 55 lat oraz z wykształceniem niższym korzystają z sieci najrzadziej.

W latach 2006–2010 odsetek osób nigdy niekorzystających z internetu spadł najwyraźniej w następujących grupach społecznych: pracujący na własny rachunek, osoby w wieku najwyższej aktywności zawodowej (25–54 lata), bezrobotni i mieszkańcy wsi, natomiast w ciągu ostatniego roku użyteczność sieci najbardziej doceniły osoby bezrobotne, wśród których odsetek niekorzystających z internetu spadł o 10 punktów procentowych. Największy odsetek wykluczonych cyfrowo (87%) odnotowano w grupie osób w wieku 65–74 lata, gdzie daje się także zauważyć niskie tempo zmian.

Podobnie niską dynamiką spadku charakteryzuje się odsetek niekorzystających z internetu wśród osób z niższym wykształceniem, który w ww. okresie zmniejszył się tylko o 8 punktów procentowych, osiągając wartość 56%.

Wciąż w Polsce mamy mniejszy niż średnio w UE odsetek internautów, do których można zaliczyć osoby korzystające z internetu regularnie (co najmniej raz w tygodniu) lub intensywnie, czyli codziennie lub prawie codziennie. W 2010 r. 55% mieszkańców Polski regularnie korzystało z internetu, a intensywnie 42%. Odsetek regularnych użytkowników sieci WWW rośnie nieco szybciej w Polsce w porównaniu ze średnią unijną, stąd też różnica z 14 punktów procentowych odnotowana w 2004 r. stopniała do 10 punktów procentowych w 2010 r. Z kolei intensywne korzystanie z internetu w Polsce rozwija się w tempie podobnym do przeciętnego w Unii Europejskiej, tak więc dystans Polski do średniej unijnej nie zmniejsza się i wynosi 11 punktów procentowych.

Ogólnie można powiedzieć, że najczęściej z internetu korzystają mieszkańcy północnej części Europy, szczególnie Szwecji, Niderlandów i Danii, a najrzadziej mieszkańcy południa naszego kontynentu z takich państw, jak Rumunia, Grecja, Bułgaria, Portugalia, Rep. Czeska oraz Cypr. Ciekawe, że będące niegdyś jednym państwem Czechy i Słowacja odnotowały sporą różnicę w odsetkach osób regularnie lub intensywnie korzystających z sieci.

Źródło: "Społeczeństwo informacyjne w liczbach", Violetta Szymanek, MAiC, 2012

Pon., 21 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka