Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z cyklu: "szlachetne serca" - jak zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt?

Z cyklu: fotolia.pl

Każdy, kto dysponuje wielkim sercem, może sprawić, by czworonogi czuły się w schroniskach jak w domu. Czynny udział w grupie wolontariatu to świetny pomysł. Od czego zacząć?

Poniżej przedstawiamy wskazówk,i w jaki sposób zostać wolontariuszem i z jakimi obowiązkami się to wiąże.

  1. Zanim się zdecydujesz  przemyśl „za” i „przeciw”.
    Oczywiście zawsze można spróbować, jednak jeśli masz słabą psychikę, pierwsza wizyta w schronisku może skończyć się szokiem. Musisz wiedzieć że to bardzo wymagające zajęcie, ciężkie i odpowiedzialne, należy  mieć choć minimalne pojęcie o pracy ze zwierzętami. Potem należy przemyśleć po co to robimy, czy na pewno chcemy pomagać zwierzętom czy niestety chcemy tylko przez krótki moment działać społecznie „na pokaz” lub też mamy inne niekoniecznie szlachetne cele.
  2. Jeżeli chcesz spróbować i pragniesz pomagać bezinteresownie, szukaj informacji o naborze.
    Schroniska dla zwierząt często organizują spotkania dla osób chętnych na wolontariat, być może znajdziesz informację o takim spotkaniu na jakimś słupie ogłoszeniowym, w lokalnej gazecie lub internecie. Wystarczy wówczas, że pojawisz się w wyznaczonym terminie w określonym miejscu (najprawdopodobniej w samym schronisku).
  3. Jeżeli nie znajdziesz żadnego ogłoszenia o spotkaniu, wybierz się do schroniska.
    Na miejscu dowiesz się czy potrzebują kogoś do pomocy, jeśli tak, zgłoś swoją gotowość do podjęcia pracy. Jeżeli natomiast nikt nie będzie im potrzebny zostaw swoje namiary, gdy zwolni się miejsce będą mogli od razu skontaktować sie z Tobą.
  4. Pamiętaj, że jeżeli nie jesteś pełnoletni będziesz potrzebował zgody rodziców lub prawnego opiekuna.
    Zdarza się coraz częściej, iż schroniska wymagają od wolontariuszy pełnoletniości (ma to w zasadzie związek z większą odpowiedzialnością i rozwagą, która to jest przydatna w pracy ze zwierzętami)
    Ogólnie, wolontariuszem do pomocy przy zwierzętach w schronisku można zostać od 16 roku życia za zgodą rodziców. Rodzic musi przyjechać z dzieckiem do schroniska i wypełnić formularz zgody, bądź też napisać zgodę własnymi słowami.
  5. Młodsi, chętni do pomocy również mają szansę.
    Schroniska przyjmują do pomocy również od 12 roku życia, za zgodą rodziców. Jednak młodzi wolontariusze nie zajmują się bezpośrednio zwierzętami. Ich zadaniem jest przykładowo robienie zdjęć zwierzakom, roznoszenie ulotek, pomoc w postaci szukania domów dla psów i kotów. Dzieci również organizują w swoich szkołach zbiórki pieniędzy, żywności - karmy, misek i innego wyposażenia potrzebnego w schroniskach.
  6. Staraj się być zawsze dyspozycyjny i w pełni zaangażowany w prace.  


Podstawowe zadania wolontariusza to:

  • Wyprowadzanie psów - zabawa, oswajanie wystraszonych zwierząt, dawanie ciepła. Jeżeli potrafisz robić to poprawnie - nauka podstawowych komend, często próba oduczenia agresywnego reagowania na inne psy.
  • Pomoc przy sprzątaniu (np. boksów).
  • Robienie zdjęć zwierzętom by można było umieścić je na stronie schroniska.
  • Również „jakaś” papierowa praca w biurze.
  • Pomoc w akcjach schroniska, od organizowania zbiórek w szkołach po reklamowanie w mieście itp.
  • Własne inicjatywy!

Uwaga: Wszyscy powinniście liczyć się z faktem, że jeżeli przykładowo po pół roku znudzi wam się to zajęcie lub z innych przyczyn będziecie zmuszeni odejść , to w schronisku zostaną zwierzaki, które odczują, że ktoś je kolejny raz porzucił.

Źródło: cafeanimal.pl oraz tipy.pl

Sob., 21 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa